05.09.2017 Views

udhezues gjuha 5

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi<br />

KAPITULLI II<br />

Pasqyra e dëshirave<br />

Rubrika: Lexim<br />

Tema: Meri Popinsi del shëtitje<br />

Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë tregimin.<br />

• Të pasurojë fjalorin me fjalë dhe shprehje të reja frazeologjike.<br />

• Të dallojë personazhet e tregimit.<br />

• Të ilustrojë dëshirat e Merit dhe Bertit me pjesë të shkëputura nga teksti.<br />

• Të dallojë në tekst përshkrimet gjatë shëtitjes imagjinare të të rinjve.<br />

Mjete: Teksti i nxënësit, libri “Meri Popinsi “i shkrimtares Pamela Travers.<br />

Fjalë kyç: ditë pushimi, pikturë, shëtitje, rroba të reja, tryezë, ora shtatë,<br />

kangjella, mantel, xhevahir, mjedër, karusel, madam.<br />

Metodologjia: imagjinatë e drejtuar, veprimtari e leximit të drejtuar, rrjet<br />

diskutimi.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi: Imagjinatë e drejtuar.<br />

Mësuesi/ja iu drejton nxënësve pyetjet:<br />

- Imagjinoni cili do të ishte vendi ku do të donit të ishit tani?<br />

- Si e përfytyroni atë? Mund ta përshkruani shkurt atë?<br />

- Ky është një vend real apo thjesht imagjinata juaj?<br />

- Si mendoni a ekziston diku ky vend?<br />

Realizimi i kuptimit. Veprimtaria e leximit të drejtuar.<br />

Mësuesi/ja lexon pjesën sqaruese në fi llim të pjesës. Ai/ajo mund të nisë një<br />

bisedë nëse nxënësit e kanë parë fi lmin dhe si u është dukur ai.<br />

Lexim i koduar i tekstit. Mësuesi/ja udhëzon nxënësit të lexojnë tregimin në heshtje<br />

ose mund të lexohet me zë të lartë nga tre nxënës. Nxënësit duhet të dallojnë<br />

ndërkohë sa paragrafë ka teksti. Në paragrafët përshkrues duhet të vënë një p.<br />

Gjithashtu nxënësit duhet të nënvizojnë dhe fjalët e reja.<br />

Punohen fjalët e reja. Identifi kohen personazhet e tregimit. Meri, Berti, kamerieri.<br />

Të nxënit në bashkëpunim.<br />

Mësuesi/ja i ndan nxënësit në grupe sipas paragrafëve dhe iu lë si detyrë të<br />

hartojnë pyetje për paragrafi n përkatës.<br />

Teksti ka 10 paragrafë, pra formohen pesë grupe nga dy paragrafë secili.<br />

91

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!