You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 5”<br />
të cilën e lë të ekspozuar në një kënd të klasës.<br />
Tabela lexohet dhe sqarohet nga mësuesi/ja.<br />
Punohet rubrika Ushtrohu.<br />
Në ushtrimin 1 nxënësit dallojnë kohët duke lidhur foljet me kohën përkatëse.<br />
Në ushtrimin 2 nxënësit nënvizojnë foljen dhe thonë kohën e tyre.<br />
Në ushtrimin 3 nxënësit përzgjedhin foljen e duhur nga foljet e dhëna në kllapa.<br />
Reflektimi.<br />
Ushtrimi 4 është i një shkalle vështirësie më të lartë, po që ka kërkesa për nxënësit<br />
e të gjitha niveleve. Nxënësit duhet të klasifi kojnë foljet e nënvizuara sipas kohës,<br />
mënyrës, vetës dhe numrit në tabelën e dhënë.<br />
Shënim: Në fazën e refl ektimit nxënësit mund të punojnë dhe ushtrime në Fletoren e<br />
punës.<br />
Detyrë shtëpie. Punohen ushtrimet e Fletores së punës, fq 50,51.<br />
Njohuri gjuhësore<br />
Tema: Kohët e thjeshta dhe kohët e përbëra.<br />
Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë foljet në tekstet e dhëna.<br />
• Të grupojë kohët e foljeve në të thjeshta dhe të përbëra.<br />
• Të dallojë kohët e përbëra të foljes duke u bazuar në foljet ndihmëse kam<br />
dhe jam.<br />
Mjete: teksti i nxënësit, Fletore pune.<br />
Fjalë kyç: kohë, folje ndihmëse, kam, jam, kohë e përbërë, kohë e thjeshtë.<br />
Metodologjia: vëzhgo-hulumto, lëviz, ndalo, krijo dyshe.<br />
Evokimi: vëzhgim dhe hulumtim.<br />
Nxënësit udhëzohen të punojnë në libër.<br />
Në fjalitë e mëposhtme dalloni foljet lexoj dhe foljen dhuroj.<br />
Nxënësit lexojnë fjalitë dhe dallojnë foljet lexoj të shkruar me ngjyrë të kuqe, që janë<br />
në kohët e thjeshta dhe foljet dhuroj të shkruar me ngjyrë vjollcë, që janë në kohë<br />
të përbëra.<br />
Mësuesi/ja i nxit nxënësit:<br />
- Ku dallohen këto folje?<br />
E para, shprehin kuptime të ndryshme.<br />
E dyta, dalin me forma të ndryshme: folja lexoj del e vetme, kurse folja dhuroj del<br />
e shoqëruar me foljen ndihmëse kam dhe pjesën dhuruar që nuk ndryshon.<br />
Realizimi i kuptimit.<br />
Lexohet nga mësuesi/ja shpjegimi i dhënë në tekst.<br />
Lexohen me zë të lartë nga nxënësit dy tabelat e dhëna.<br />
168