Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi<br />
me nxënësit për veçoritë e teksteve me kujtime.<br />
Shpjegohet kuptimi i fjalëve biografi dhe autobiografi duke kujtuar tekste biografi ke<br />
dhe autobiografi ke nga viti i kaluar shkollor.<br />
Hapi IV. Udhëzohen nxënësit të plotësojnë duke e shkruar më parë në fl etore<br />
pjesën në fund të faqes 243 në rubrikën Plotëso.<br />
Hapi V. Punë e pavarur: “Kujto një ngjarje interesante që të ka ndodhur.<br />
Mundohu të kujtosh datën, emrat e personave, numrin e personave, të dhënat për<br />
ngjarjen etj.<br />
Kontrollohet e diskutohet puna e pavarur. Vlerësohen 2-3 nxënës të niveleve të<br />
ndryshme.<br />
Bëhet përmbledhja dhe vlerësimi për orën e mësimit.<br />
Detyrë shtëpie: Të shkruajnë kujtimet e tyre për ditën e parë të shkollës.<br />
Rubrika: Të lexuarit<br />
Tema: Ra si yll, po s’u shua<br />
Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë poezinë me intonacion.<br />
• Të ritregojë përmbajtjen duke iu përgjigjur pyetjeve dhe duke ilustruar me<br />
vargje nga poezia.<br />
• Të dallojë fi gurat letrare të krahasimit dhe epitetit në poezi.<br />
• Të shprehë emocionet që i shkakton leximi i vjershës kushtuar Princeshës<br />
Argjiro.<br />
• Të dallojë elementet fantastike duke i ilustruar me vargjet e dhëna.<br />
• Të nxjerrë mesazhin e mosnënshtrimit dhe dashurisë për lirinë duke u bazuar<br />
në veprimin e Princeshës Argjiro.<br />
Materiale dhe mjete mësimore: teksti i nxënësit “Gjuha shqipe 5”, poezia<br />
“Princesha Argjiro” e Ismail Kadaresë si dhe vepra të tjera të tij.<br />
Fjalë kyç: humnerë, mëkoj.<br />
Metoda dhe teknika mësimore: bisedë e kombinuar me shpjegim, analizë,<br />
punë në dyshe, ditar dypjesësh.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Bëhet një bisedë me nxënësit për krijimtarinë letrare të Ismail<br />
Kadaresë.<br />
U tregohen nxënësve disa vepra të Ismail Kadaresë. Përqendrohet vëmendja te<br />
vepra për fëmijë “Princesha Argjiro”. Tregohet shkurt përmbajtja duke përdorur<br />
edhe ilustrimet me vargje dhe me fi gurat e librit.<br />
Hapi II. Lexohet ose recitohet nga mësuesi/ja poezia “Ra si yll, po s’u shua”.<br />
Nxënësit i kanë librat mbyllur.<br />
215