05.09.2017 Views

udhezues gjuha 5

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi<br />

i padrejtë = pa + drejtë<br />

fl uturimit = fl utur + im + it<br />

papastër = pa + pastër<br />

fatkeqi = fat + keq + i<br />

përkushtoj = për + kusht + o + j<br />

Vlerësimi i punëve të nxënësve në detyrë.<br />

Detyrë shtëpie. Formoni fjalë të prejardhura me fjalët: punë, peshk, not,<br />

zemër, pjesë, i drejtë, vend, mal, i bukur, udhë, dorë.<br />

Rubrika: Lexojmë<br />

Tema: Do të ish mirë<br />

Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë vjershën me intonacionin e duhur.<br />

• Të interpretojë vjershën.<br />

• Të shprehë opinionet e tij/saj duke u bazuar në titullin e vjershës.<br />

• Të dallojë gjuhën e përdorur nga poeti.<br />

• Të dallojë fjalët rimuese në vjershë.<br />

• Të nxjerrë mesazhin e vjershës.<br />

• Të shndërrojë poezinë në prozë me fjalët e tij/saj.<br />

Mjete: fl etë të bardha, lapsa me ngjyra.<br />

Fjalë kyç: poezi, prozë, rimë, dëshirë, ndjenjë.<br />

Metodologjia: parashikim me anë të titullit, përzgjidh-argumento, shkrim i<br />

lirë.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi: Hapi I: Mësuesi/ja shkruan titullin e poezisë në tabelën e zezë.<br />

DO TË ISH MIRË.<br />

-Si mendoni ju, çfarë do të ishte mirë të bëhej?<br />

Nxënësit japin alternativat e tyre.<br />

Realizimi i kuptimit: Hapi II. Lexim i poezisë nga mësuesi/ja me një ton<br />

zëri të qetë dhe me ngadalë.<br />

Lexim i poezisë nga disa nxënës. Leximi mund të bëhet dhe me vargje, pra një<br />

nxënës një varg.<br />

87

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!