Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 5”<br />
Paraqitni në diagram të përbashkëtat dhe dallimet ndërmjet përemri lidhor që dhe<br />
i cili.<br />
që<br />
i cili<br />
nuk ndryshon<br />
ka vetëm një formë,<br />
nuk ndryshon në<br />
numër, rasë<br />
Jepni dy shembuj shembuj me fjali.<br />
- shërbejnë<br />
për të lidhur dy<br />
pjesë të fjalisë<br />
- kryejnë<br />
funksione<br />
gramatikore<br />
ka forma të vecanta<br />
për gjininë, numërin,<br />
rasën.<br />
lakohet<br />
Detyrë shtëpie. Shkruani 4 fjali ku të përdorni përemrin lidhor që si lidhëz dhe<br />
si përemër lidhor.<br />
Rubrika: Shkruajmë<br />
Tema: Luajmë dhe shkruajmë poezi<br />
Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit, nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të paraqesë poezi të ndryshme në kaligrame të ndryshme.<br />
• Të krijojë poezi sipas modelit që pëlqen.<br />
• Të luajë me shkronjat në poezi, duke krijuar fjalë të ndryshme.<br />
Mjete: teksti, kaligrame me forma të ndryshme, poezi të sjella nga nxënësit,<br />
fl etë formati.<br />
Fjalë kyç: poezi, kaligram, krijo, luajë, shkronjë, fjalë.<br />
Aftësitë: të krijuarit, të shkruarit, të menduarit, të vepruarit.<br />
Metodologjia: mendo – trego – refl ekto, të nxënit në bashkëpunim, punë<br />
krijuese.<br />
154<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Evokimi: mendo – trego – refl ekto.<br />
Nxënësit nxjerrin mbi bankë poezitë e krijuara vetë ose të marra nga libra të<br />
ndryshme.<br />
- A mundet që vargjet e poezive t’i vendosim në forma të caktuara?<br />
U paraqiten nxënësve forma të ndryshme kaligrami (lojë gjuhësore) në fl etë formati.<br />
(re, lule, diell, gjethe)<br />
<br />
k