05.09.2017 Views

udhezues gjuha 5

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi<br />

Rubrika: Lexojmë<br />

Tema: Udha<br />

Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë tregimin qartë.<br />

• Të tregojë përmbajtjen duke iu përgjigjur pyetjeve të dhëna.<br />

• Të diskutojë mbi këshillat që babai i jep djalit të tij.<br />

• Të nxjerrë mesazhin e tregimit duke u bazuar në shprehje të caktuara.<br />

• Të vlerësojë mesazhin e dashurisë për vendin si gjënë më të çmuar.<br />

Mjete: Fletë të bardha., lapsa me ngjyra.<br />

Fjalë kyç: këshilla, detyra, udhë, patericë, brutal, çapet,<br />

Metodologjia: Kujto- shkruaj, argumento, lexim i koduar i tekstit, diskuto<br />

- argumento, lexim në kor.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi: Kujto- shkruaj, argumento.<br />

Mësuesi/ja iu kërkon nxënësve të kryejnë detyrën e mëposhtme.<br />

- Listoni 4 këshilla që mbani mend nga ato që iu kanë dhënë prindërit.<br />

- Cila është arsyeja që prindërit u japin këshilla fëmijëve? Renditni 3 arsye.<br />

Realizimi i kuptimit.<br />

Mësuesi/ja prezanton tregimin e ri.<br />

- Pjesa Udha është shkëputur nga romani i njohur për fëmijë “Zemra”, i<br />

shkrimtarit të njohur italian Edmond de Amiçis. Në klasën e tretë ju keni lexuar një<br />

tregim nga ky autor. A i kujtohet ndonjërit prej jush? Mësuesi/ja u kujton tregimin<br />

Dita e parë e shkollës, ku personazhi kryesor ishte Eriku.<br />

- Në këtë orë mësimi pjesa është mirë të lexohet në fi llim nga mësuesi/ja,<br />

pasi është në formën e një këshille që një i rritur i jep djalit të tij.<br />

Lexim i tregimit nga nxënësit dhe vendosja e K në çdo këshillë. Në fund nxënësit<br />

diskutojnë se sa këshilla i dha babi Erikut.<br />

Punim i rubrikës Kupto përmbajtjen.<br />

Punim i rubrikës Analizo gjuhën. Nxënësit do të dallojnë se tregimi është<br />

shkruar në vetën e dytë. Ai i ngjan një bashkëbisedimi ndërmjet babait dhe djalit.<br />

Nxënësit duhet të plotësojnë në vetën e parë fjalitë e dhëna.<br />

Punë në grupe. Klasa ndahet në grupe. Secili grup zgjedh këshillën që i ka pëlqyer<br />

më shumë dhe e shkruan me shkronja të mëdha me ngjyra.<br />

Reflektimi: diskuto – argumento.<br />

Nxënësit punojnë rubrikën Nxirr mesazhin duke diskutuar së bashku.<br />

- Si e kuptoni shprehjen Nderoje udhën ! ?<br />

83

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!