05.09.2017 Views

udhezues gjuha 5

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 5”<br />

P.sh.:<br />

Nxënësit e klasës së pestë do të nisen për piknik. Fëmijët diskutojnë me njëritjetrin<br />

për orën e nisjes.<br />

- Në ç‘orë do shkojmë nesër në piknik? – pyeti Klajdi.<br />

- Të pyesim edhe Eartën për orarin, - tha Redi.<br />

Earta propozoi:<br />

- Nisemi në orën shtatë.<br />

Vlerësimi i nxënësit për punën e bërë.<br />

Detyrë shtëpie. Punimi i ushtrimeve të F. së punës, fq 11.<br />

Rubrika: Lexojmë<br />

Tema: Një natë ...në flakë<br />

Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë tregimin duke respektuar shenjët e pikësimit.<br />

• Të dallojë shkakun e ngjarjes dhe pasojën duke ilustruar me pjesë nga<br />

teksti.<br />

• Të dallojë strukturën e tregimit duke ilustruar paragrafët përkatës.<br />

• Të shkruajë fjali (nga një për çdo rast) që kumtojnë të dhëna, ndjenja,<br />

dëshira.<br />

Mjete: teksti, fl etë të bardha, lapsa me ngjyra.<br />

Fjalë kyç: dritë, ndezur, zjarr, fl akë, rregullore, shkak, pasojë.<br />

Metodologjia: mendo-shkruaj-diskuto, të nxënit bashkëpunues.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi: Mendo-shkruaj-diskuto.<br />

Mësuesi/ja iu drejton nxënësve pyetjet e mëposhtme:<br />

Lexohen nga disa nxënës idetë e tyre.<br />

Realizimi i kuptimit: Të nxënit bashkëpunues.<br />

Prezantimi i titullit të tregimit “Një natë ... në fl akë”.<br />

Mësuesi/ja i orienton nxënësit të shohin fi gurën.<br />

- A mund të parashikoni nëpërmjet fi gurës se për çfarë fl et ngjarja? Nxiten<br />

nxënësit të japin idetë e tyre.<br />

Leximi tregimit nga disa nxënës.<br />

Lexim i tregimit në role.<br />

Nxënësit ndahen në grupe ekspertësh.<br />

Mësuesi/ja ka përgatitur pyetjet për çdo grup.<br />

54

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!