05.09.2017 Views

udhezues gjuha 5

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi<br />

Ky është qyteti im. Sot ai duket sikur ka lindur në mes të liqenit. Shirat<br />

e vazhdueshme gjatë natës kanë mbuluar rrugët e qytetit plot e përplot me<br />

ujë. Gjithçka është fshehur nga uji. Është e vështirë ta besosh. Çdokush që e<br />

shikon për herë të parë qytetin i zgjon dëshirën për t’u larë, por është vetëm një<br />

imagjinatë e përkohshme. Çdo gjë duhet të normalizohet që qyteti të gjallërohet<br />

përsëri.<br />

Reflektimi: shkrim i skeduar.<br />

Nxënësit shkruajnë kronikën e një shëtitjeje që kanë bërë në fshat. Udhëzohen<br />

nxënësit të kujtojnë ndodhitë e veçanta duke i shënuar në një skedë (sipas modeli<br />

në tekst).<br />

Lihen nxënësit të lirë të shkruajnë qartë, me zhdërvjelltësi, duke ngjallur interes<br />

për atë që e dëgjon.<br />

Vlerësimi i nxënësve për punën e bërë.<br />

Detyrë shtëpie. Shkruani një kronikë për një ndodhi të veçantë sipas një<br />

rendi kohor.<br />

Rubrika: Njohuri gjuhësore<br />

Tema: Fjala dhe përbërësit e saj<br />

Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit, nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë përbërësit e fjalës (rrënja, tema, mbaresa, parashtesa, prapashtesa)<br />

• Të gjejë mbaresat e duhura në fjalë të ndryshme.<br />

Mjete: teksti, shkumësa me ngjyra, tabela, ngjyra, laps, tekst i shkurtër i shkruar<br />

në një tabak të madh të bardhë.<br />

Fjalë kyçe: rrënjë, mbaresë, temë, parashtesë, prapashtesë.<br />

Aftësitë: të menduarit, të dalluarit, të vepruarit.<br />

Metodologjia: mendo – trego – diskuto, punë e drejtuar, punë e pavarur -<br />

zbatimi i njohurive të marra.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi: mendo – trego – diskuto.<br />

Në një tabak të madh letre është shkruar teksti “Gjyshi dhe nipi”.<br />

Lexohet në heshtje nga nxënësit.<br />

Pyeten nxënësit: - Cila fjalë është përdorur më shumë në këtë tekst? (Gjysh)<br />

- Në ç’forma paraqitet ky emër? (gjyshi, gjyshit, gjyshin, gjyshit)<br />

- Çdo fjalë e gjuhës shqipe ndahet në pjesë të tjera më të vogla.<br />

81

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!