05.09.2017 Views

udhezues gjuha 5

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 5”<br />

KAPITULLI I<br />

Pasqyra e ditës<br />

Para se të fi lloni zhvillimin e temës së parë mësimore shfrytëzoni një orë të lirë ku<br />

nxënësit të diskutojnë mbi pushimet e verës. Nxitini të tregojnë, të përshkruajnë me<br />

shkrim, me vizatime se si i kaluan pushimet.<br />

Më pas ditën e dytë nxënësit të punojnë me tekstin e gjuhës shqipe.<br />

Rubrika: Të lexojmë<br />

Tema: Mirupafshim gjyshër, mirupafshim verë<br />

Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë tregimin rrjedhshëm dhe me intonacionin e duhur.<br />

• T’iu përgjigjet pyetjeve me gojë mbi emocionet që i shkakton fi llimi i vitit<br />

shkollor.<br />

• Të lexojë fjalorin e fjalëve të reja të tregimit.<br />

• Të dallojë kohën dhe vendin e zhvillimit të ngjarjes duke ilustruar me pjesë<br />

nga tregimi.<br />

• Të përshkruajë emocionet e personazheve duke ilustruar me pjesë nga<br />

tregimi.<br />

• Të diskutojë për emocionet që ndien ai/ajo,kur mbarojnë pushimet e verës,<br />

duke i krahasuar me ato të personazheve.<br />

• Të diskutojë mbi titullin e tregimit.<br />

Mjete: foto të pushimeve.<br />

Fjalë kyç: pushime, gjyshër, mirupafshim, bagazh, trishtim, i mallëngjyer.<br />

Metodologjia: parashikim me anë të titullit, të nxënit bashkëpunues,<br />

diagram Veni, shkrim i lirë.<br />

Struktura mësimore: ERR<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi: Mësuesi/ja shkruan në tabelë titullin e tregimit: “Mirupafshim<br />

pushime!” dhe pyet:<br />

- Si mendoni, pse personazhet e tregimit kanë përdorur një titull të tillë?<br />

Nxënësit japin idetë e tyre, të cilat shkruhen në një tabak letre ose në dërrasën e<br />

zezë.<br />

28

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!