Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi<br />
Mjete: teksti i nxënësit, shkumësa me ngjyra.<br />
Metoda dhe teknika: stuhi mendimi, punë e pavarur, punë në dyshe.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Stuhi mendimi. Nxiten nxënësit të niveleve të ndryshme të shprehen<br />
lirshëm çfarë kanë mësuar në orën e parë për rrethanorët. Për çdo lloj rrethanori<br />
këmbëngulet të përcaktohet edhe pyetja me të cilën gjendet. Kërkohet ilustrimi me<br />
shembuj.<br />
Hapi II. Punë e pavarur. Ushtrimi 1, faqe 234. Kontrollohet e vlerësohet puna<br />
e nxënësve të niveleve të ndryshme. Me qenë se ky ushtrim është i nivelit minimal,<br />
vëmendja përqendrohet te nxënësit e nivelit bazë, duke i bërë sa më aktivë.<br />
Hapi III. a) Punë në dyshe. Ushtrimi 2, faqe 234 sipas kërkesës.<br />
b) Punë në dyshe ushtrimi 3, sipas kërkesës.<br />
Diskutohet e vlerësohet puna e nxënësve të niveleve të ndryshme. Vlerësimi bëhet<br />
në fl etore dhe në regjistër.<br />
Në fund bëhet vlerësimi për orën e mësimit dhe për cilësinë e realizimit të<br />
objektive.<br />
Detyrë shtëpie: Jepet ushtrimi 4, faqe 234.<br />
Rubrika: Të shkruajmë<br />
Tema: Përshkruajmë me anë të të prekurit.<br />
Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë përshkrimet e dhëna në tekst.<br />
• Të dallojë mbiemrat e dhënë sipas cilësive që ata shprehin.<br />
• Të përshkruajë sendet në bazë të cilësive të dhëna në tekst.<br />
• Të përshkruajë sende me anë të të prekurit.<br />
• T’u përshtatë sendeve krahasime të ndryshme.<br />
• Të përdorë sa më shumë mbiemra e ndajfolje dhe imagjinatën në përshkrim.<br />
Mjete: teksti i nxënësit, tablo të ndryshme, shkumësa me ngjyra, kuti të vogla<br />
kartoni.<br />
Metodologjia: bisedë, kllaster, diskutim, punë e pavarur, punë e drejtuar.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Bashkë me nxënësit bëhet kllasteri (pema e mendimit) për shqisat:<br />
209