17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Te lexuarit

Situata e të nxënit: Punë me tekstin

Tema mësimore: Kush e solli Doruntinën (ora e parë)

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe: 1. Kompetenca e komunikimit dhe e të

shprehurit; 2. Kompetenca e të menduarit; 3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë; 4.

Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës

mësimore

Nxënësi:

• rrëfen përmbajtjen e fragmentit;

• përcakton personazhet në këtë fragment;

• zbërthen kuptimin e fjalive:”Herë-herë sipas zakonit

vajtojcat…pjesë të ngjarjes së jashtëzakonshme.”

Fjalët kyç:

• përmbajtje

• Zonja Mëmë

• Doruntina

• vajtojcat

• ligjërimi

Burimet: teksti mesimor, novela “Kush e solli Doruntinën”

, informacione për I. Kadarenë.

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Diskutim; Kllaster; Lexim zinxhir;

Lidhja me fushat e tjera ose me

temat ndërkurrikulare: Muzika

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:

Njihen nxënësit me temën e re të mësimit dhe diskutojnë rreth baladës “Kostandini dhe Doruntina”

Si jepet ngjarja në baladë? Ç’ndodh me Doruntinën? Po me vëllezërit e saj? Cili është motive qëndror

i baladës?

Nxënësve u është kërkuar paraprakisht të gjejnë informacione për jetën dhe veprën letrare të

shkrimtarit Ismail Kadare.

Ismail Kadare

-Ndërtimi i njohurive të reja:

Lexohet fragmenti i shkëputur nga novella me të njëjtin titull të shkrimtarit I. Kadare.

Duke njohur baladën themi se Kadareja e ka nisur ngjarjen në novelë pikërisht aty ku përfundon

ngjarja në baladë:

“….Një në prag e një në derë

Plasën si qelqe me verë.”

Fillon atë natë kur Doruntina kthehet në shtëpi. Personazhi kryesor, kapiten Stresi përpiqet të zbulojë

kush e ka sjellë në të vërtetë Doruntinën në shtëpi, sepse nuk i besohet që Konstandini është ngritur

prej varri për ta mbajtur besën.

Pasi lexojnë fragmentin nxënësit rrëfejnë me fjalët e tyre përmbajtjen e tij.

-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:

Kalohet në rubrikën “Kuptimi”

Punohet ushtrimi 2: Nëse e quajmë këtë spektakël dramë rrëqethëse, cilët janë aktorët e saj? Të gjallët,

të vdekurit apo njëkohësisht të dyja palët? Nxënësit ilustrojnë mendimin e tyre me fjalët e librit.

Punë në dyshe: Ushtrimi 3. Komentoni këto dy fjali: “Herë – herë, sipas zakonit, vajtojcat i prinin

vajit me fjalë në formë vargjesh. Herë njëra, herë tjetra e herë të katërta së bashku, ato krijonin

ppjesë të ngjarjes së jashtëzakonshme.

Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve për aktivizimin gjatë orës së mësimit, për saktësinë dhe

argumentimin e përgjigjeve.

Detyrë shtëpie: Komentoni fjalët e fundit të Stresit.

106

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!