17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Njohuri gjuhësore

Tema mësimore: Fjalia e përbërë me pjesë të nënrenditur

Situata e të nxënit: Punë

me tekstin

përcaktore

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• dallon fjalinë e përbërë me pjesë të nënrenditur përcaktore;

• treogn funksionin e pjesës së nënrenditur përcaktore në fjalinë e

përbërë;

• dallon mjete lidhëse në fjalinë e përbërë përcaktore;

• zëvendëson përcaktorin me pjesë të nënrenditur përcaktore

Burimet: teksti mësimor, Gramatika 2, tekste alterrnative

204

Fjalët kyç:

• fjali e përbërë

• pjesë kryesore

• pjesë e nënrenditur

përcaktore

• mjete lidhëse

• paraprijës

Lidhja me fushat e tjera ose

me temat ndërkurrikulare:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Pyetja sjell pyetjen, Punë në grupe, Punë e pavarur

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:

Nxënësit lexojnë frgmentin në fillim të faqes 232 dhe dallojnë fjalitë e përbëra.

Ç’është fjalia e përbërë? Cilat janë dy llojet kryesore të fjalive të përbëra?

Cilat janë mjetet lidhëse të pjesëve në fjalitë e përbëra?

-Ndërtimi i njohurive të reja:

Udhëzohen nxënësit të lexojnë informacionin e rid he shpjegohen nocione që mund të jenë të

paqarta.

Më pas klasa ndahet në grupe:

grupi I- ushtrimin 1

grupi 2-ushtrimin 3 ku nxënësit do të gjejnë fjalitë e nënrenditura përcaktore dhe do të tregojnë

mjetin lidhës.

-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:

Ushtrimi 2 :Provoni të hiqnipjsën përcaktore në fjalitë e dhëna. A prishet kuptimi? Ç’lloj fjalishë

përcaktore janë?

Ushtrimi 4. Rishkruani fjalitë e mëposhtme duke zëvendësuar përcaktorin me një pjesë të

nënrenditur përcaktore.

Ngjitemi rruges së re që është hapur nga vetë ata pak banorë të mbetur.

Ishte një diell që të verbonte.

Herë – herë pylli më duket si një shtëpi e madhe që mikpriste....

Ishte një detyrë që nuk realizohej.

Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve për aktivizimin gjatë orës së mësimit, për saktësinë dhe

argumentimin e përgjigjeve.

Detyrë shtëpie: Ushtrimi 5, faqe 233.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!