LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Ushtrime për emrin dhe mbiemrin
Situata e të nxënit: Analizë morfologjike
për emrat dhe mbiemrat
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• identifikon emrat dhe mbiemrat në fjali
• dallon numrin, gjininë, rasën e emrave dhe mbiemrave
• përcakton shkallët e mbiemrit
•dallon funksionin letraro-artistik të mbiemrave
• Krijon situata të ndryshme me përdorimin e emrave dhe
Fjalët kyç:
• emra
• mbiemra
• gjini
• numër
• rasë
•shkallë e mbiemrit
mbiemrave
Burimet: teksti mësimor, fisha me ushtrime të ndryshme
Lidhja me fushat e tjera ose me temat
ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, punë e drejtuar, punë e pavarur
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Stuhi mendimi
- Ç’është emri dhe ç’tregon ai?
- Cilat janë kategoritë gramatikore të emrit?
-Si e formojnë numrin shumës emrat?
- Ç’është mbiemri dhe ç’tregon ai?
- Cilat janë kategoritë gramatikore të mbiemrit?
- Si përshtatet mbiemri me emrin që përcakton?
- Si i klasifikojmë mbiemrat?
-Ndërtimi i njohurive të reja: punë e drejtuar
Përpara se të zhvillojë me nxënësit ushtrimin 7, mësuesi/ja ndalet te shkallët e mbiemrit dhe
sqaron se mbiemri ka tri shkallë:
Pohore ( Ky ushtrim ishte i vështirë.)
e ultësisë (Ky ushtrim ishte më pak i vështirë se të tjerat.)
Shkallët e mbiemrit krahasore e barazisë (Ky ushtrim ishte po aq i vështirë sa të tjerat.)
relative (Ky ushtrim ishte më i vështirë se të tjerat.)
e sipërisë
absolute (Ky ushtrim ishte nga më të vështirët që
kishte bërë deri sot.)
sipërore (Ky ushtrim ishte tepër i vështirë.)
Më pas nxënësit japin shembuj të tjerë.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:
Nxënësit punojnë ushtrimet 1 – 6 dhe 8 – 9 sipas kërkesave.
Vlerësimi: Vlerësimi i nxënësve bëhet hap pas hapi duke pasur parasysh pjesëmarrjen gjatë orës së
mësimit dhe saktësinë në përgjigjet e dhëna.
Detyrë shtëpie: Ushtrimi 10. Shkruani një ese me temë:”Dimri në qytetin tim” ku të përdorni sa më
shumë mbiemra. Nënvizoni me një vijë mbiemrat cilësorë dhe me dy vija mbiemrat marrëdhëniorë.
78