LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Të lexuarit
Tema mësimore: Furrxhiu i hapsanikëve
Situata e të nxënit: Punë me
tekstin
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• lexon për të përcaktuar llojin e rrëfimit;
• dallon elementet që trgojnë vjetërsinë e kohëns së ngjarjes;
• gjen shprehjet e ralla të cilat nxisin kureshtjen e lexuesit;
Fjalët kyç:
• gjyshi
• furxhi
• hapsanikë
• miku i mikut
• përshkruan mjedisin dhe gjendjen shpirtërore të personazheve;
• dallon veçoritë e gjuhës dhe të stilit të autorit.
Burimet: teksti mësimor, Vepra e Mitrush Kutelit.
Lidhja me fushat e tjera ose me
temat ndërkurrikulare: Histori
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Diskutim, Kllaster, lexim i detajuar, Punë e pavarur.
Punë me shkrim
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
Mësuesi/ja njeh nxënësit me temën e re dhe dhe rikujton bashkë me ta njohuritë e marra për
autorin Mitrush Kuteli.
Kush është Mitrush Kuteli?
Ç’vepra të tij keni lexuar?....etj.
Nëpërmjet përgjigjeve nxënësit plotësojnë kllasterin:
fjalë të gjuhës popullore
shprehje frazeologjike Gjuha Dhimitër Pasko
(emri i vërtetë i Kutelit)
rrëfen rrëfenjën
për ngjarje
ruan tiparet e
prozës popullore
Mitrush Kuteli
bashkëjetesë të dy
tipave të shkrimit
vepra:
“Tregime të moçme shqiptare”
( përshtatje në prozë e Ciklit të kreshnikëve)
“Pylli i gështenjave”
“Baltë nga kjo tokë” ………etj.
mbart tiparet e
prozës së shkruar
50