17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Të lexuarit

Situata e të nxënit: Punë me tekstin

Tema mësimore: Dhuratat e magjistarëve

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës

mësimore

Nxënësi:

• identifikon tiparet e tregimit si lloj i shkurtër i prozës;

• jep gjykimin e tij për veprimet e personazheve;

• dallon shkakun dhe pasojën.

Fjalët kyç:

• Krishtlindjet

• Flokët e prerë

• ora e shitur

• kapësja e prej guaske

• zinxhiri i orës

Burimet: teksti mësimor, tregimet e O’Henrit

Lidhja me fushat e tjera ose me temat

ndërkurrikulare:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Parashikimi me terma paraprakë, Lexim zinxhir,

kllaster, diskutim

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Mësuesi/ja udhëzon nxënësit të shkruajnë një

tregim të shkurtër duke u mbështur në fjalët kyçe të dhëna:

Krishtlindjet, dhuratat, floket e prerë, ora e shitur, kapësja prej guaske breshke, zinxhiri i orës

Lexohen krijime te nxënësve .

-Ndërtimi i njohurive të reja: Njihen nxënësit me temën e re të mësimit “Dhuratat e magjistarëve” dhe

me autorin e tregimit O’Henri (Ëilliam Sydney Porter )

Lexohet pjesa nga 2-3 nxënës.

Nxënësit kthehen te parashikimi i tyre dhe shohin sa i janë afruar ngjarjes së tregimit.

Duke u mbeshtetur në tregimn që lexuan dhe në njohuritë e mëparshme nxënësit plotësojnë kllasterin

për tregimin:

ngjarjet zhvillohen brenda një kohe të shkurtër

ka një personazh kryesor

lloj i shkurtër i prozës

Tregimi

nuk jepen hollësi për psikologjinë e personazheve

pasqyrohen anë të rëndësishme të realitetit

përmes tregimit ndiqet dinamika e jetës, aktualiteti dhe tema e ditës

-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: Kalohet në zhvillimin e rubrikës “Kuptimi”

Nxënësit rrëfejnë me fjalët e tyre ngjarjen që tregohet.

Nxënësit japin mendimin e tyre mbi veprimet e dy personazheve

Bëhet diskutimi rreth çështjes së kuptimit që kanë dhuratat. A duhet pranuar ajo ashtu siç është, pa e gjykuar?

Nëse themi se në këtë tregim luhet një dramë,atëherë cili është konflikti i saj?

Nxënësit ndalen në gjykimin e situatës në të cilën ndodhen personazhet: A e kryejnë dhuratat funksionin

për të cilën u blenë?

Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i vazhdueshëm i nxënësve në të gjitha hapat e orës mësimore.

Detyrë shtëpie: Detyra: Gjeni në fragment shprehjet që ju duken se kanë vlerë gjithëkohore dhe

shpjegoni njërën prej tyre

54

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!