LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
FUSHA: Gjuhët dhe komunikimi LËNDA: Gjuhë shqipe SHKALLA: 4 KLASA: IX
TEMA MËSIMORE: Figura letrare në fokus
SITUATA E TË NXËNIT: Flasim për botën
e poezisë
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas FJALËT KYÇ:
temës mësimore:
• Tekst letrar
1. Njeh figura themelore letrare.
• Tekst poetik
2. Analizon shembujt e prezantuar për figurat • Figurë letrare
letrare.
• Metaforë
3. Ndërton shembuj të tjerë të ngjashëm me ata të • Metonimi
tekstit.
• Paradoks
4. Bën dallimin mes përdorimit të fjalës në jetën e • Koment
përditshme dhe përdorimit të saj me shtresim
figurativ.
5. Gjen figurat letrare të mësuara përmes
ushtrimit praktik.
6. Komenton vlerën artistike të figuracionit letrar
në letërsinë artistike.
• Motiv
BURIMET: Tekst mësimor, vëllime të ndryshme me Lidhja me fushat e tjera ose me temat
poezi.
ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, punë e drejtuar, ushtrim praktik,
tryeza rrethore, diskutim i lirë
ORGANIZIMI I ORËS SË MËSIMIT
Lidhja e mësimit me njohuritë e mëparshme: Stuhi mendimi
Kujtoni njohuritë e marra vitet e kaluara dhe përgjigjuni:
1. Çfarë janë figurat letrare dhe ku i gjejmë më dendur ato?
2. Përmendni figurat letrare që keni hasur dhe trajtuar deri tani.
3. Cilat janë figurat më të shpeshta dhe më dominuese në poezitë lirike?
4. Psë metafora konsiderohet si mbretëresha e figurave letrare?
5. A mund të ketë letërsi artistike pa figuracion letrar? Bazuar në njohuritë letrare të
deritanishme, jepni një mendim të argumentuar.
Ndërtimi i njohurive të reja: Punë e drejtuar
Nxënësit lexojnë hap pas hapi të dhënat rreth figurave letrare duke analizuar me kujdes shembujt
përfaqësues për çdo figurë. Përmes diskutimeve të orientuara nga mësuesi, evidentojnë përmes
shembujve figurat, bëjnë dallimin mes përdorimit të fjalës pa dhe me shtresim emocional e figurativ
si dhe ndërtojnë shembuj të tjerë me figurat letrare të paraqitura në tekst.
Ushtrim praktik: Gjatë kësaj faze nxënësit punojnë me fragmentet poetike të paraqitura në tekst
duke gjetur dhe emërtuar figurat letrare të mësuara.
Tryeza rrethore: Klasa ndahet në grupe të vogla me nga tre – katër nxënës dhe secili grup diskuton
figurat letrare të gjetura në tekstet poetike dhe rëndësinë që ato kanë në trajtimin e motivit.
Prezantim i rezultateve të arritura: Diskutim i lirë
- Bazuar në vëllimet me poezi, fragmentet e paraqitura në tekst dhe pjesët letrare që kanë
trajtuar, nxënësit bëjnë një vlerësim të argumentuar të rëndësisë së figurave letrare në perceptimin
dhe përjetimin e letërsisë artistike.
Vlerësim: Vlerësohet gjetja dhe komenti i figurave letrare.
160