LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI JANAR – MARS
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Kallëzuesi emëror
Situata e të nxënit: Punë
me tekstin
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• dallon kalëzuesin në një tekst të dhënë;
• përcakton veçoritë e kallëzuesit emëror
• tregon me se shprehet gjymtyra emërore e kallzuesit emëror
Fjalët kyç:
• kallëzues emëror
• folje këpujë
• folje me kuptim të plotë
•
Burimet: teksti mësimor, Gramatika 2, tekste alternative, përvojat e Lidhja me fushat e tjera ose
nxënësve
me temat ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Punë e drejtuar;Lexim i drejuar; Diskutim; Punë në
dyshe;Punë e pavarur.
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Punë e drejtuar
Nxënësit lexojnë tekstin në fillim të mësimit në faqen 205 dhe nënvizojnë kallëzuesit.
Gjithashtu rikujtojnë edhe një herë njohuritë e marra më parë për kallëzuesin.
-Ndërtimi i njohurive të reja: Lexim i drejuar; Diskutim
Udhëzohen nxënësit të lexojnë informacionin në tekst ku shpjegohet funksioni i foljes këpujë
dhe me se shprehet gjymtyra emërore e kallëzuesit emëror.
U tërhiqet vëmëndja mxëmësve të mos ngatërrojnë foljen jam në rolin e foljes këpujë Brenda
kallëzuesi emëror me foljen jam kur del si folje me kuptim të plotë.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: Punë në dyshe;Punë e pavarur
Punë në dyhshe: Ushtrimi 1. Gjeni kallëzuesit emëror në fjalitë e dhëna dhe argumentoni
mënyrën e ndërtimit të tyre.
Punë e pavarur: Ushtrimi 2. Bëni pesë fjali të thjeshta me kallëzues emëror.
Në fjalitë e ushtrimit 3 nxënësit dallojnë kallëzuesit emëror, gjejnë foljen këpujë , thone mënyrën
dhe kohën e saj dhe thonë me se është shprehur gjymtyra emërore e kallëzuesit.
Në ushtrimin 4 nxënësit formojnë tri fjali ku folja jam të përdoret si këpujë, tri fjali ku të përdoret
si folje ndihmëse dhe tri fjali ku të përdoret si folje me kuptim të plotë leksikor.
Ushtrimi 5 – sipas kërkesës
Vlerësimi: Vlerësim me notë sipas gjykimit të mësuesit për aktivizimin e nxënësve, angazhimin në
nxjerrjen e
njohurive të reja, saktësinë dhe aktivizimin në ushtrime.
Detyrë shtëpie: Ushtrimi 6, faqe 206.
141