LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Mbiemri dhe kategoritë e tij
gramatikore (ora e dytë)
Situata e të nxënit: Veçoritë estetike
të shtëpive shqiptare (analizë
morfologjike e mbiemrave)
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës
mësimore
Nxënësi:
• dallon mbiemrat në një tekst të dhënë.
• përcakton kategoritë gramatikore të mbiemrit;
• grupon emrat sipas klasifikimit morfologjik(të nyjshëm
e të panyjshëm)
dhe leksikor(cilësorë e marrëdhëniorë)
Fjalët kyç:
• Mbiemër i nyjshëm,
• mbiemër i panyjshëm,
• gjini,
• numër,
• rasë.
•mbiemra cilësorë
•mbiemra marrëdhëniorë
Burimet: Teksti i nxënësit; Gramatika 1, tabela e lakimit Lidhja me fushat e tjera ose me temat
të mbiemrave të nyjshëm dhe të panyjshëm.
ndërkurrikulare: Kultura e vendit tim
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, INSERT,Punë e drejtuar, Punë e
pavarur, Punë me fisha.
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Stuhi mendimi
Mëuesi/ja bashkë me nxënësit rikujtojnë njohuritë e mëparshme rreth mbiemrit:
Ç’është mbiemri?
Cilatt janë kategoritë gramatikore të tij?
Cili është vendi i tij në fjali?
Si krijohet lidhja midis mbiemrit dhe emrit, tiparet e të cilit emërton?
-Ndërtimi i njohurive të reja: INSERT,
Në këtë fazë të orës së mësimit nxënësit udhëzohen të lexojnë informacionin e dhënë në faqen 161-
162 dhe të plotësojnë tabelen INSERT.
√ + - ?
shënohet informacioni,
që nxënësit e kanë të ri;
shënohet
informacioni që
nxënësit e dinë, ose
mendojnë se e dinë
shënohet informacioni
që është ndryshe nga ajo
që nxënësit dinë;
74
shënohet informacioni
që është i paqartë për
nxënësit.
Nxënësit ndalen në klasifikimin e mbiemrave: morfologjik – të nyjshëm dhe të panyjshëm
leksikor – cilësorë dhe marrëdhëniorë
Mbiemra cilësorë quajmë ata mbiemra që tregojnë cilësi që perceptohen me anë të shqisave ose
shprehin opinionin e folësit: shall i butë, mendim i cekët etj
Mbiemra marrëdhëniorë quajmë ato mbiemra që shprehin tiparin e një sendi përmes emërtimit
të marrëdhënies së këtij sendi me një send tjetër ose me një rrethanë, veprim apo numër: shall i