17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI JANAR – MARS

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Të lexuarit

Tema mësimore: Bisedë letrare “Shkëlqimi dhe rënia e shokut

Situata e të nxënit: Autorë

bashkëkohorë shqiptarë

Zylo” (2 orë)

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• dallon raportin që ka ndërmjet titullit dhe përmbajtjes;

• rrëfen subjektin e romanit;

• tregon cila është problematika në roman;

• tregon në ç’kohë zhvillohen ngjarjet;

• nxjerr mesazhin e veprës;

• dallon personazhin kryesorë dhe ato ndihmës;

• analizon personazhet duke u përqëndruar: te fjalët

përshkruese të autorit, te fjalët, veprimet, mendimet e tij;

• gjykon mbi veprimet e personazheve duke dhënë komentin e tij;

• dallon llojet e paragrafëve të përdorur në roman;

• gjen mjete stilistikore të përdorura në roman;

• shpreh pëlqimin e tij për personazhe të ndryshme

• jep opinionin e tij rreth çështjeve të caktuara dhe i mbron ato

duke ilustruar nga teksti.

Burimet: romani “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”,

informacione për periudhën e diktaturës komuniste në Shqipëri

dhe për shkrimtarin Dritëro Agolli.

Fjalët kyç:

• shkëlqim dhe rënie

• Zyloja

• Demka

• burokraci

• komunizën

• personazh kryesor

• konflikt

• pikë pulmore

• reflektim

• mesazh

• mjete stilistike

Lidhja me fushat e tjera ose

me temat ndërkurrikulare:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, informacione shtesë, Bisedë e

kombinuar me diskutim dhe argumentim, pyetje–përgjigje, punë e drejtuar, analizë teksti, analizë

personazhesh, punë me tekstin, prezantim.

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:

Mësuesi/ja i ka udhëzuar nxënësit të hulumtojnë dhe të sjellin në klasë informacione për

periudhën komuniste në vendin tonë, problematikën e burokracisë.

Kronikë e karrierës së palavdishme të një zyrtari “në vijë”, romani është në të njëjtën kohë

pasqyrë e pozitës së mjerë të vartësit të tij, Demkës, një kalemxhi i stërvitur, që pak nga pak është

ndarë me talentin.

Gjithashtu nxënësit sjellin informacione edhe për veprën e shkrimtarit Dritëro Agolli.

-Ndërtimi i njohurive të reja:

Skeda e librit

Autori : Viktor Hygo (Victor Hugo)

Titulli : Katedralja e Parisit.

Lloji : Roman.

155

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!