LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa:
lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Fjalia e thjeshtë dhe e përbërë
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• dallon fjalitë e thjeshta dhe të përbëra në një tekst të dhënë;
• përcakton llojin e fjalive të përbëra;
• tregon mjetet që ndihmojnë në bshkimin e pjesëve në fjalitë e
përbëra;
• kthen fjalitë e përbëra në fjali të thjeshta;
Burimet: teksti mësimor, Gramatika 2, tekste alternative
Situata e të nxënit:
Rifreskim njohurish për
fjalinë e thjeshtë dhe të
përbërë.
Fjalët kyç:
• fjali e thjeshtë
• fjali e përbërë
• bashkërenditje
• nënrenditje
• mjete lidhëse
Lidhja me fushat e
tjera ose me temat
ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, Diskutim, INSERT, Punë në grup,
Punë e pavarur
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Stuhi mendimi,, Diskutim
- Ç’është fjalia e thjeshtë? Po fjalia e përbërë?
- Cilat janë llojet e fjalisë së përbërë?
- Cilat nga fjalitë e mëposhtme janë të thjeshta dhe cilat janë të përbëra? Thoni llojin e përbërjes.
(fjali të thjesht – Th, fjali të përbëra – P.)
Era e lehtë e natës luante me flakët e verdha të qirinjve. (Th)
Kronisti i moshuar la penën dhe vërejti mendueshëm lojën erës me flakët. (P)
Në anë të malit dukej kolona e të rinjve që këndonin. (P)
Drejt nesh u drejtua një vajzë me një shall të hollë në qafë. (Th)
Ekskursionistët folën dhe qeshën gjatë gjithë mbrëmjes. (Th)
Sapo doli në rrugë, nisi të këndonte. (P)
202