17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI JANAR – MARS

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Njohuri gjuhësore

Situata e të nxënit: Punë me tekstin

Tema mësimore: Kundrinori i drejtë dhe i zhdrejtë

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• dallon kundrinorët në fjali;

• përcakton llojet e kundrinorëve në fjali;

Fjalët kyç:

• kundrinor i drejtë

• kundrinor i zhdrejtë pa parafjalë

• kundrinor i zhdrejtë me parafjalë

• përdor në fjali kundrinorë të llojeve të ndryshme.

Burimet: teksti mesimor, Gramatika 2, tekste alternative

Lidhja me fushat e tjera ose me

temat ndërkurrikulare:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: punë e drejtuar;INSERT; punë individuale; punë dyshe

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:

Mësuesi/ja udhëzon nxënësit të lexojnë fragmentin në fillim të mësimit dhe të dallojnë kundrinorët e

drejtë dhe të zhdrejtë.

-Ndërtimi i njohurive të reja:

U kërkohet nxënësve të lexojnë informacionin e dhënë në faqen 214 dhe të plotësojnë tabelën INSERT.

√ + - ?

shënohet

informacioni, që

nxënësit e kanë të ri;

shënohet

informacioni që

nxënësit e dinë, ose

mendojnë se e dinë

shënohet

informacioni që është

ndryshe nga ajo që

nxënësit dinë;

shënohet

informacioni që

është i paqartë për

nxënësit.

Më pas nxënësit zhvillojnë ushtrimin 1 ku dallojnë kundrinorët, thonë se cilit grup I përkasin,rendition

disa forma të kundrinorëve të formuara me trajta të shkurtra të përemrit vetor.

-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:

Ushtrimi 2. Nxënësit kthejnë kundrinorët e drejtë nët ë zhdrejtë duke krijuar fjali të reja.

Ushtrimi 3. Nxënësit dallojnë kundrinorët dhe thonë me se janë shprehur.

Vazhdohet me të njëjtën kërkesë te ushtrimi 4.

Në ushtrimin 5 nxënësit do të dallojnë kndrinorët, do të përcaktojnë llojin e tyre dhe do të provojnë t’i

heqin nga fjalia për të treguar nëse janë ato aq të rëndësishëm sa, po të hiqen, prishet kuptimi i fjalisë.

Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve për aktivizimin gjatë orës së mësimit, për saktësinë dhe

argumentimin e përgjigjeve.

Detyrë shtëpie: Ushtrimi 6, faqe 216.

159

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!