LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi
Kompetenca: Të lexuarit
Tema mësimore: Antigona (ora e dytë)
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI JANAR – MARS
Lënda: Gjuhë
shqipe
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• dallon konfliktin midis Kreonit dhe Antigonës;
• analizon figurën e Antigonës;
• gjykon veprimet dhe fjalët e Kreonit;
• gjen figurat letrare të përdorura në këtë fragment.
Burimet: teksti mësimor, tragjrdia “Antigona”
Data___.____._______
Shkalla: IV Klasa:
lX
Situata e të nxënit: Punë me
tekstin
Fjalët kyç:
• konflikt
• Antigona
• Kreoni
• krahasim
• figura të sintaksës
Lidhja me fushat e tjera ose
me temat ndërkurrikulare:
Histori
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Bisedë, Lojë në role, Punë e drejtuar, Punë e
pavarur, Ditari tripjesësh.
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
Lexohet detyra e shtëpisë nga disa nxënës.
Nxënësit janë ndarë në grupe pune qysh orën e parë. Kanë ndarë rolet si dhe kanë siguruar edhe
veshjet, dekorin
për të prezantuar pjesën. Pas prezantimit të fragmentit nga dy grupe, nxënësit japin mendimet e
tyre për mënyrën se si interpretuan shokët.
-Ndërtimi i njohurive të reja:
Do të diskutohen nga nxënësit pyetjet e rubrikës “Analiza”:
7. Konflikti i Antigonës me Kreonin është i tillë që, në ato kushte, nuk mund të zgjidhej me
marrëveshje anë mënyrë paqësore. Pse ndodh kështu?
8. Analizoni figurën e Antigonës. Nxirrni në dukje vendosmërinë, qëndrueshmërinë, bindjene
patundur, natyrën e vetëdijshme dhe të përgjegjshme të saj.
9. Si shfaqet tekajo konflikti midis ndjenjës së dashurisë për vëllanë dhe detyrës së qytetares që
duhet të zbatojë ligjet e shtetit? A ka lëkundje në qëndrimin e saj? Nxënësit mbështetin mendimet
e tyre në vargje.
Më pas , duke u mbështetur në detyrën e shtëpisë dhe ushtrimet 8 dhe 9, nxënësit japin të plotë
figurën e Antigonës.
171