17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Të lexuarit

Situata e të nxënit: Punë me tekstin

Tema mësimore: Macja në shi

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës Fjalët kyç:

mësimore

Nxënësi:

• personazhe

• veprime

• analizon personazhet duke u ndalur në portretin fizik, • gjendje e brendshme

botën e brendshme, detaje të veprimeve të tyre; • portret fizik

• dallon teknikat e përdorura në tregim;

• dallon detajin artistik me të cilin autori jep gjendjen e

personazheve.

Burimet: teksti mësimor

83

Lidhja me fushat e tjera ose me temat

ndërkurrikulare:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: diskutim; punë individuale;; pyetje- përgjigje ; punë

në grup; kllaster.

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: diskutim

Lexohet detyra e shtëpisë: Bëni nje ese me temë: “Dashuria është vlerë që duhet ushqyere mbrojtur

tërë jetën” dhe diskutohet rreth saj.

-Ndërtimi i njohurive të reja: punë individuale;; pyetje- përgjigje

Nxënësit punojnë me ushtrimet në rubrikën “Analiza” .

1. Analizoni figurën e gruas:

a. Cilin element të portretit fizik na jep autori? Pse nuk kemi të tjera tipare fizike?

b. Si jepet bota e brendshme e gruas?

2. Analizoni figurën e burrit:

a. në detajet si shtrati dhe libri;

b. në fjalët që shkëmben me gruan;

c. duke e krahasuar të zotin e hotelit me të.

-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: punë në grup; kllaster

Nxënësit pujnë me ushtrimet e rubrikës “Interpretimi”

Dëgjohen mendimet e nxënësve.

Në fund të orës së mësimit bëhet një përmbledhje e njohurive rreth tregimit

ngjarjet zhvillohen brenda një kohe të shkurtër

lloj i shkurtër i prozës

Tregimi

ka një personazh kryesor

nuk jepen hollësi për psikologjinë e personazheve

pasqyrohen anë të rëndësishme të realitetit

përmes tregimit ndiqet dinamika e jetës, aktualiteti dhe tema e ditës

Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i vazhdueshëm i nxënësve në të gjitha hapat e orës mësimore.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!