LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Situata e të nxënit: Përdorimi i
Tema mësimore: Përemrat pronorë
përemrave pronorë në fjali
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore Fjalët kyç:
Nxënësi:
• përemra prornorë
• dallon përemrat pronorë në fjali;
• vetë
• përcakton vetën, numrin, gjininë dhe rasën e përemrave pronorë • numër
• përdor formën e duhur të përemrave pronorë në fjali;
• gjini
• ndërton fjali duke përdorur përemra pronorë në rasa të ndryshme. • rasë
Burimet: teksti mësimor, tabela e lakimit të pëemrave pronorë Lidhja me fushat e tjera ose me
temat ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, grupet e ekspertëve, punë e drejtuar, analizë rasti,
punë e pavarur
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Stuhi mendimi
Nxënësve u lexohet poezia “Poeti” e Muhamet Kërveshit dhe u kërkohet të mbajnë shënim përemrat
pronorë që dëgjojnë.
Nxënësit kanë njohuri dhe thonë ato që dinë në lidhje me përemrin pronor.
• Çfarë tregon përemri pronor?
• Cilat janë kategoritë gramatikore të përemrit pronor?
• Çfarë i karakterizon përemrat pronnorë?
-Ndërtimi i njohurive të reja: grupet e ekspertëve, punë e drejtuar
Ndajmë klasën në grupe dhe çdo grup flet për një nga konceptet e përemrit pronor:
Kategorinë e vetës; Kategorinë e numrit; Kategorinë e gjinisë; Kategorinë e rasës; Vendi i përemrit
pronor.
Në çdo grup njohuritë do të shoqërohen me shembuj.
Shënohen në tabelë të gjitha konceptet kryesore për përemrin pronor, si emërzimi i përemrit pronor.
Libri im është vetëm me ngjyra, kurse yti ka edhe figura.
Ushtrimi 1. Nxënësit dallojnë përemrat pronorë dhe gjykojnë për raportet pronë-pronar.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: analizë rasti, punë e pavarur
Ushtrimi 2. Nxnënësit gjejnë përemrat pronorë dhe tregojnë numrin dhe gjininë e tyre.
Ushtrimi 3. Për të dalluar si përshtaten përemrat pronorë me emrat, nxënësit zëvendësojnë emrat
mashkullorë me emra femërorë në togfjalëshat e dhënë.
Ushtrimi 4 dhe 5: nxënësit vendosin në vend të pikave përemrat pronorë, duke i përshtatur në
formën e duhur gramatikore.
Në përfundim, bëhet përmbledhja duke pasur në qendër lakimin e përemrit pronor dhe, në formë
loje zinxhir, nxënësit bëjnë me gojë lakimin e grupeve emërore të dhëna në ushtrimin 3.
Vlerësimi: vlerësim me notë sipas gjykimit të mësuesit për aktivizimin e nxënësve, angazhimin në
nxjerrjen e njohurive të reja, saktësinë dhe aktivizimin në ushtrime.
Detyrë shtëpie: a) ushtrimi 6-Emërzoni përemrat pronorëtë dhënë dhe bëni me secilën prej tyre
nga një fjali.
b) ushtrimi 7-Shkruani një ese me temë: “Letër nënës”ku të përdorni sa më shumë përemra pronorë.
88