LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI JANAR – MARS
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Të lexuarit
Situata e të nxënit: Fabula
Tema mësimore: Fletët dhe rrënjët
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• dallon fabulën si lloj krijimi letrar;
• formulon mesazhin e fabulës;
• dallon figurën e personifikimit;
• përcakton mërrëdhëniet gjethe – rrënjë;
Fjalët kyç:
• fabul
• gjethe-rrënjë
• mesazh
• personifikim
• alegori
• zbërthen kuptimin e alegorisë mbi të cilën ngrihet e gjithë • kontrast
fabula.
Burimet:
Lidhja me fushat e tjera ose me
temat ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Parashikimi me terma paraprakë, lexim zinxhir, ditarët
e të nxënit, punë e drejtuar, punë e pavarur.
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
Mësuesi/ja u kërkon nxënësve të bëjnë një krijim të shkurtër mbështëtur në fjalët kyçe të dhëna:
ditë vere; fletët pëshpërisin; kuvendojnë me flladin; rrënjët jemi.
Nxënësit udhëzohen të krijojnë në prozë ose në vargje.
Dëgjohen krijimet e disa nxënësve.
-Ndërtimi i njohurive të reja:
Mësuesi/ja i njeh nxënësit me temën e re të mësimit, me fabulën “Fletët dhe rrënjët”.
Njihen nxënësit me autorin e saj, Ivan Krillov.
Lexohet fabula nga dy – tre nxënës. Shihet sa i janë afruar nxënësit me krijimet e tyre përmbajtjes
së fabulës.
Kalohet në rubrikën “Kuptimi”:
Për çfarë flet fabula? Cilët mendoni ju se përfaqësojnë gjethet? A janë ato që ia japin vlerën dhe
rëndësinë pemës apo drurit? (këtu nxënësit punojnë me ditarin dypjesësh)
Fjalët e gjetheve
Mendimi im
Ç’janë rrënjët për ju? Ku qëndrojnë ato? Mos vallë kjo i bën ato me pak vlerë?
127