LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca:
Situata e të nxënit: Pema e shpresës
Tema mësimore: Drejtshkrimi i pjesëzave dhe parafjalëve
në rastet e përsëritjes dhe mospërsëritjes së tyre
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
Fjalët kyç:
• pjesëza
• dallon pjesëzat dhe parafjalët si klasa të pandryshueshme të • parafjalë
fjalëve;
• drejtshkrim
• njeh rregulllat e drejtshkrimit të pjesëzave dhe parafjalëve në • përsëritje
rastet e përsëritjes dhe mospërsëritjes së tyre;
• mospërsëritje
• zbaton drejt rregulllat e drejtshkrimit të pjesëzave dhe
parafjalëve në rastet e përsëritjes dhe mospërsëritjes së tyre;
Burimet: teksti mësimor, Drejtshkrimi i gjuhës së sotme
shqipe
Lidhja me fushat e tjera ose me
temat ndërkurrikulare:
Shoqëria dhe mjedisi
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Punë e pavarur, Punë e drejtuar, Punë në dyshe,
Shkrim i lirë
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:Punë e pavarur
Mësuesi/ja i udhëzon nxënësit të lexojnë fragmentin në fillim të mësimit dhe te gjejnë pjesëzat
dhe parafjalët.
Dëgjohen përgjigjet e nxënësve dhe vlerësohen për saktësinë e tyre
-Ndërtimi i njohurive të reja:Punë e drejtuar
Prezantohet tema e mësimit.
Nxënësit hapin librin në faqen 143 dhe lexojnë informacionin e ri që ka të bëjë me drejtshkrimin
e pjesëzave dhe parafjalëve në raste kur ato përsëriten ose jo.
Sqarohen rastet e drejtshkrimit të pjesëzave dhe parafjalëve në rastet përsëritjes/
Shkruhen në tabelë rregullat e drejtshkrimit të pjesëzave dhe parafjalëve.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: Punë në dyshe
Nxënësit zhvillojnë ushtrimet 1-4.
Ushtrimi 2. Pjesëzat janë pa dhe u të përdorura në formën e pashtjelluar mohore
Ushtrimi 3. Parafjalët e përsëritura janë: te, me, nga, prej.
Ushtrimi 4. Nxënësit plotësojnë vendet bosh në fjali me para fjalët e duhura
(Në varësi të minutave të mbetura mësuesi/jam mund të japë edhe ushtrime të tjera)
Vlerësimi: Bëhet vlerësimi I nxënëssve për pjesëmarrjen gjatë orës së mësimit, për saktësinë në
dhënien e përgjigjeve dhe zbatimin e rregullave drejtshkrimore
Detyrë shtëpie: Ushtrimi 5. Bëni një përshkrim ku të përdorni sa më shumë pjesëza dhe parafjalë
të përsëritura.
53