LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Të lexuarit
Situata e të nxënit: Punë me tekstin
Tema mësimore: Dhuratat e magjistarëve (ora e dytë)
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës Fjalët kyç:
mësimore
Nxënësi:
• analizon gjendjen shpirtërore të personazheve
• dallon mesazhin që përcjell fragmenti;
• Xhimi
• Dela
• gjendje shpirtërore
• rrëfim
• analizon strukturën dhe gjuhën e tekstit
Burimet:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:
Lidhja me fushat e tjera ose me temat
ndërkurrikulare:
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve
Mësimi fillon me leximin e detyrës së shtëpisë.
Dëgjohen disa detyra dhe bëhet vlerësimi për zhvillimin e tyre.
-Ndërtimi i njohurive të reja:
Rilexohet pjesa dhe nxënësit, duke u ndalur në fjalët që thonë dy personazhet, diskutojnë
rreth gjendjes së tyre shpirtërore në momentin kur i tregojnë dhuratat njëri-tjetrit.
Nxënësit nxjerrin mesazhin që përcjell tregimi.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:
Nxënësit zhvillojnë ushtrimet e rubrikës “Interpretimi”
Nxënësit dallojnë vetën e rrëfimit dhe diskutojnë për qëndrimin e rrëfimtarit ndaj asaj që
ndodh.
Në fragment mbizotëron dialogu. A ka tension dramatik të dukshëm apo të nënkuptuar midis
të rinjve?
Çfarë klase fjalësh I takon fjla tmerrësisht? (ndajfolje) Me ç’ton shprehet dhe me ç’qëllim? (Me
ton bindës dhe me qëllim që të qetësojë jo vetëm bashkëbiseduesin, porn ë rradhë të aprë veten
e saj.)
Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i vazhdueshëm i nxënësve në të gjitha hapat e orës mësimore
55