17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Njohuri gjuhësore

Tema mësimore: Stilet e gjuhës letrare shqipe

Situata e të nxënit: Tekste letrare dhe

joletrare.

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës Fjalët kyç:

mësimore

Nxënësi:

• vëren mënyrën e përdorimit të gjuhës në tekstet e dhëna;

• stili letraro-artistik

• stili administrativo-juridik

• stili tekniko-shkencor

• përcakton stilet e gjuhës së përdorur në tekste të • stili politico-shoqëror

ndryshmë letrare dhe joletrare;

• gjen veçoritë e secilit stil;

• fusha

• tipare

• bën dallimin midis stileve të ndryshme të përdorura në

tekste letrare dhe joletrare.

Burimet:teksti mësimor, tekste të ndryshme letrare dhe

joletrare

228

Lidhja me fushat e tjera ose me

temat ndërkurrikulare: Shoqëria dhe

Mjedisi, Shkencat e natyrës

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Pyetje-përgjigje; Punë me tekstin; Ditarët e të nxënit;

Diagrami i Venit; Punë e pavarur; Punë në grupe

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:

Nxënësve u jepen për të lexuar disa tekskte të shkëputura nga lëndë të ndryshme si: letërsia, fizika,

historia, qytetaria etj. Pasi i lexojnë tekstet, nxënësit diskutojnë rreth fushave në të cilat realizohet

komunikimi dhe ndryshimeve që kanë midis tyre këto tekste.

-Ndërtimi i njohurive të reja:

Mbështetur në përgjigjet e nxënësve shënohen në tabelë fushat në të cilat realizohet komunikimi.

Stili letraro-artistik

fusha e krijimit artistik dhe letrar;

Stili administrativo-juridik fusha e veprimtarisë administrative dhe juridike;

Stili tekniko-shkencor

fusha e veprimtarisë teknike dhe shkencore;

Stili politiko-shoqëror

fusha e veprimtarisë shoqërore dhe politike

Lexohet mësimi dhe nxënësit punojnë me tekstin. Jepen shembuj me tekste që përfshihen në atë stil.

-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:

Kjo fazë e orës së mësimit fillon me teknikën e Diagramit të Venit. Nxënësit thonë të veçantat dhe

të përbashkëtat midis a) stilit tekniko-shkencor dhe letraro-artistik

b) stilit administrative-juridik dhe politiko-shoqëror

Punë e pavarur: Ushtrimi 1. Nxënësit lexojnë në mënyrë shprehëse poezinë e dhënë dhe gjejnë

fjalët ose shprehjet karakteristike për stilin e letërsisë artistike.

Punë në grupe: gr.1 – Ushtrimi 2. Gjeni fjalët ose shprehjet karakteristike për stilin tekniko-shkencor.

gr.2 – Ushtrimi 3. Gjeni fjalët ose shprehjet karakteristike për stilin administrative-juridik

Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve për përgjigjet e dhëna, saktësinë e plotësimit të ushtrimeve,

për mënyrën e formulimit të përgjigjeve, saktësinë e njohurive.

Detyrë shtëpie: Ushtrimi 4, faqe 251. Gjeni në gazetat ditore një artikull me temë nga fusha e

politikës . Nxirrni fjalët dhe karakteristikat e fushës. Klasifikojini në fjalë vendëse dhe të huazuara.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!