LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Situata e të nxënit:
Tema mësimore: Drejtshkrimi i nyjës së përparme i, e, të, së të
emrave, mbiemrave, përemrave
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• dallon rastet e përdorimit të nyjës i, e, të, së
• shkruan drejt nyjën i, e, të, së para emrave të rasës gjinore,
dhanore, rrjedhore
• përdor saktë nyjën te mbiemrat dhe përemrat
Fjalët kyç:
• nyjë i, e, të, së
• drejtshkrim
• rasa gjinore
• rasa dhanore
• rasa rrjedhore
• argumenton përdorimin e nyjeve te emrat, mbiemrat, përemrat
Burimet: teksti mësimor, Drejtshkrimi i gjuhës së sotme shqipe,
Fjalori drejtshkrimor
52
Lidhja me fushat e
tjera ose me temat
ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Punë e drejtuar, lexim i drejtuar, punë e pavarur,
diskutim, ushtrime.
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
Mësuesi/ja njeh nxënësit me temën e re të mësimit.
Nxënësit lexojnë fragmentin në fillim të mësimit dhe dallojnë emrat e rasës gjinor, mbiemrat dhe
përemrat në rasën gjinore.
Diskutohet rreth përdorimit të nyjës së përparme i, e, të, së.
-Ndërtimi i njohurive të reja:
Mësuesi njeh nxënësit me informacionin e ri
Lexohen rregullat e drejtshkrimit të nyjeve të përparme tek emrat, mbiemrat dhe përemrat dhe
analizohen një nga një rastet e përdorimit të tyre.
Përdorimi i nyjës së përparme tek emrat rasës gjinore, dhanore dhe rrjedhore;
Përdorimi i nyjës së përparme te mbiemrat;
Përdorimi i nyjës së përparme tepëremrat pronorë.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:
Nxënësit punojnë me ushtrimet.
Punë e drejtuar: ushtrimi 1- Nxënësit gjejnë nyjën e përparme në fragmentin e dhënë dhe
diskutojnë për drejtshkrimin e tyre.
Punë e pavarur: ushtrimi 2- Nxënësit kthejnë në rasën gjinore fjalët e nënvizuara dhe shpjegojnë
ndryshimet që ndodhin në grupin emëror përkatës.
Ushtrimi 3- nxënësit plotësojnë me nyjën e duhur vendet në grupet e dhëna.
Ushtrimi 4 zhvillohet sipas këkesës
Vlerësimi: Vlerësohen nxënësit për aktivizimin gjatë orës së mësimit, për saktësinë në përgjigjet dhëna.
Detyrë shtëpie: Ushtrimi 5: Krijoni nga dy shembuj për secilin rast të rregullave drejtshkrimore të
dhëna në mësim.