17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Të lexuarit

Tema mësimore: Kopraci (ora e parë)

Situata e të nxënit: Punë me

tekstin

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• hulumton rreth jetës dhe veprës së Molierit;

• rrëfen subjektin e komedisë me fjalë e tij;

• dallon konfliktin qëndror në komedi;

• nxjerr disa veçori të personazheve të fragmentit të dhënë

Fjalët kyç:

• komedi

• personazhe

• Harpagon

• thesar

• diaskali

• monolog

Lidhja me fushat e tjera ose me

temat ndërkurrikulare:

Burimet: teksti mësimor, informacione për Molierin, komedia

“Kopraci”.

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Bisedë; të nxënëst në bashkëpunim; lexim në role;

pyetje – përgjigje; rrjeti i diskutimit

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:

Mësimi fillon me një bisedë me nxënësit rreth rëndësisë së parasë në jëtën e njeriut. A duhet kthyer

paraja si qëllin në vetvete në jetën e njeriut? A duhet ë jetë paraja më e rëndësishme edhe se vetë

familja?

-Ndërtimi i njohurive të reja:

Mësuesi/ja njeh nxënësit me temën e re të mësimit, komedinë “Kopraci” dhe autorin Molieri.

Nxënësit lexojnë me role fragmentin e dhënë.

Më pas rrëfejnë me fjalët e tyre përmbajtjen e fragmentit.

Nxënësit u përgjigjen pyetjeve në ushtrimet e rubrikës “Kuptimi”

1.A është moskuptimi ai që bën fillimin e dialogut të duket normal?

2. A është normale që babai të lakmojë për grua vajzën e re që dashuron i biri dhe ta kthejë

marrëdhëniet atë – bir në një marrëdhënie të shëmtuar?

3. A e praktikon në jetën e tij Harpagoni atë që thotë në fjalët: “Edhe unë të premtoj se do të kesh

prej meje çdo gjë që do të kërkosh.”? Po apo jo? Pse ? (Harpagoni nuk e praktikon atë që thotë sepse

për të çdo gjë ka lidhje me paratë, çdo gjë është mall dhe mall do të thotë para)

4.Kthesa e situatës zbulon mirë personazhet. Si shfaqet tani Harpagoni?Po Kleanti?

5. Si është reagimi i Harpagonit, kur merr vesh se kanë vjedhur thesarin? Ç’ju shkakton ai: dhembje,

përbuzje apo të qeshur?

Dëgjohen dhe vlerësohen përgjigjet e nxënësve

-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:

Nxënësit nëpërmjet teknikës “rrjetit të diskutimit”, diskutojnë për temën:

174

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!