17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Të lexuarit

Tema mësimore: Fjalë të rralla të vendbanimit

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

5. Kompetenca digitale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës

mësimore

Nxënësi:

• njeh temën e projektit;

• ndan detyrat gjatë diskutimeve në klasë, në mënyrë që

të zhvillojnë një projekt së bashku;

• bashkëbisedon lirshëm me shokët duke dhënë mendimet

dhe

këndvështrimet e tij, si dhe duke respektuar edhe

mendimet dhe

gjykimet e të tjerëve;

• shpreh mendimet dhe këndvështrimet e tij

• bashkëpunon në grupe rreth detyrës së dhënë;

• jep kontributin e tij gjatë punës në grup sipas rolit që i

caktohet.

• merr pjesë individualisht në mbledhjen e fjalëve të rralla

të vendbanimit të tij;

• njeh rëndësinë që kanë ato për zhvillimin e gjuhës dhe

letërsisë artistike;

• përcakton vendin që zënë fjalët e rralla në letërsinë

folklorike;

• analizon nga ana strukturore, gjuhësore e stilistikore

fjalët e rralla;

Burimet: teksti mësimor, burimi familjar, variante në

internet, botime të “Bleta Shqiptare” etj.

Situata e të nxënit: Takim me një të

moshuar nga vendlindja ime

Fjalët kyç:

• projekt

• temë projekti

• fjalë të rralla

• fond fjalësh

• dialekt

• fjalor

• letërsi gojore

• tematikë

• kulturë

Lidhja me fushat e tjera ose me

temat ndërkurrikulare: Identiteti

kombëtar dhe njohja e kulturave

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:Brainstorming, pyetje-përgjigje, analizë rasti, mendo

/ puno në dyshe / shkëmbe me të tjerët, mbajtja e shënimeve.

41

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!