17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Të lexuarit

Situata e të nxënit: Punë me tekstin

Tema mësimore: Buti i vogël (ora e dytë)

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës

mësimore

Nxënësi:

• anlizon personazhet e tregimit;

• jep mendimin e tij mbi thënien e autorit;

Fjalët kyç:

• personazhe

• rrëfimtari

•struktura e tregimit

• ndjesi

• interprton mënyrën e ndërtimit të tregimit;

• dallon dramën që përshkruhet në thelb të tregimit.

Burimet: teksti mësimor

Lidhja me fushat e tjera ose me temat

ndërkurrikulare:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: diskutim;tabela e personazheve; punë individuale;

punë në dyshe;

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: diskutim

Lexohet detyra e shtëpisë dhe nxënësit diskutojnë rreth situatës së dhënë.

-Ndërtimi i njohurive të reja: tabela e personazheve; punë individuale;

Nxënësit ndale n te ushtrimi 6. Analizoni personazhet duke plotësuar tabelën.

Tiparet

Usta Shikoti Nënë Magluara

Ushtrimi 7. Autori ndërton një hapësirë boshe duke thënë: “Shkuan tre vjet…” Ç’mendoni se ka

ndodhur në këto tre vjet dhe si i përfyryroni marrëdhëniet midis dy personazheve?

Ushtrimi 8. Analizoni thënien ”Mopasani nuk gjykon, por i lë faktet të flasin me gojën e tyre”.

Nxënësit diskutojnë: Sa e gjen shprehjen e vet kjo thënie në këtë tregim? A është fundi i

personazheve Brenda logjikës dhe natyrës së tyre si karaktere dhe si borgjezi e vogël?

-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: punë në dyshe

Kalohet në rubrikën “Interpretimi”

Nxënësit do të punojnë në dyshe dhe do të diskutojnë si është ndërtuar tregimi:

1. A hapet tregimi në mënyrë të drejtpërdrejtë, lidhur me veprimin kryesor dhe motivin, apo

në mënyrë të tërthortë? Po mbyllja vjen ngadalë apo rend fort drejt qëllimit?

2. Cili është rrëfimtari në këtë tregim?

3. Ngjarja që tregohet është dramatike në thelb. Sa ndikon toni i rrëfimit në këtë dramacitet?

A gjemë të fshehur humor apo cinizëm?

4. Si i gërsheton autori ligjëratën e drejtë, të shdrejtë dhe ligjëratën e shdrejtë të lirë për të

arritur qëllimin?

Vlerësimi: Bëht vlerësimi për pjesëmarrjen dhe aktivimin gjatë orës së mësimit si edhe për

saktësinë në përgjigje dhe argumentimin e mendimeve

Detyrë shtëpie: Bëni një ese me temë: “A është paraja një “demon” (djall) që ia prish natyrën dhe

karakterin njeriut apo është “shenjt” që e mbron atë nga varfëria dhe skamja?

80

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!