LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
FUSHA: Gjuhët dhe komunikimi LËNDA: Gjuhë shqipe SHKALLA: 4 KLASA: IX
TEMA MËSIMORE: Nga proza në tekst dramatik SITUATA E TË NXËNIT:
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës
sipas temës mësimore:
FJALËT KYÇ:
Tekst rrëfimtar
• Dallon strukturën e veçantë të tekstit dramatik. Tekst dramatik
• Kupton përshtatshmërinë e tekstit rrëfimtar me atë Strukturë
dramatik.
Didaskali
• Interpreton hapat për realizimin e kthimit të tekstit Ligjëratë
rrëfimtar në tekst dramatik.
Personazhe
• Ndërton variantin skematik të tekstit dramatik. Rol
• Realizon variantin përfundimtar të punës me
shkrim.
Interpretim
• Diskuton mënyrën e kthimit të tekstit rrëfimtar në
tekst dramatik.
• Interpreton me role tekstin dramatik të ndërtuar.
BURIMET: Tekst mësimor, tregim i përshtatshëm për Lidhja me fushat e tjera ose me temat
dramatizim, vepra dramatike
ndërkurrikulare: teatër
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, diskutim i drejtuar, punë e pavarur,
tryeza rrethore, interpretim me role.
ORGANIZIMI I ORËS SË MËSIMIT
Lidhja e mësimit me njohuritë e mëparshme: Stuhi mendimi
Në sa gjini i ndajmë krijimet letrare?
Çfarë mbani mend për gjininë dramatike? Cilat janë të veçantat e saj krahasuar me gjinitë e tjera?
Çfarë ju kujton termi “didaskali”?
Cila është lidhja që ekziston mes një vepre dramatike dhe teatrit?
Ndërtimi i njohurive të reja: Diskutim i drejtuar
Nxënësit lexojnë njëri pas tjetrit në formë zinxhiri hapat e prezantuar në tekst për realizimin e
kthimit të një teksti rrëfimtar në prozë.
Përmes një diskutimi të drejtuar nga mësuesi nxënësit interpretojnë rëndësinë e këtyre hapave
dhe mënyrën praktike të zbatimit të tyre në tekstin rrëfimtar të përzgjedhur për ta kthyer në tekst
dramatik.
Punë e pavarur: Pasi kanë shtjelluar hapat dhe mënyrën e zbatimit të tyre, nxënësit punojnë në
mënyrë të pavarur për të kthyer tekstin rrëfimtar në tekst dramatik. Nxënësit fillimisht ndërtojnë
strukturën e tekstit dramatik dhe më pas e plotësojnë atë me ligjërimin e nevojshëm.
Punë me grupe: Pas përfundimit të punës me shkrim, nxënësit ballafaqojnë punët e tyre me
njëri – tjetrin në grupe me nga 4 anëtarë. Bëjnë qortime e vërejtje të mundshme lidhur me detajet
e kthimit të tekstit rrëfimtar në prozë dhe më pas ndërtojnë variantin përfundimtar të punës së tyre.
Prezantim i rezultateve të arritura: Lojë me role
- Nisur nga qëllimi përfundimtar i një vepre dramatike për t’u vënë në skenë, nxënësit ndahen
sipas roleve dhe bëjnë interpretimin e pjesës së dramatizuar.
Vlerësim: Vlerësohet saktësia e kthimit të tekstit rrëfimtar në tekst dramatik.
178