LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Të lexuarit
Situata e të nxënit: Punë me tekstin
Tema mësimore: Kizmetin e gjen përpara (ora e dytë)
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës Fjalët kyç:
mësimore
• përrallë
Nxënësi:
• i varfëri
• ndan në pjesë përrallën dhe vendos nga një titullpër • kizmeti
secilën;
• perëndia
• gjykon mbi veprimet e personazhit;
• dallon kohën dhe vendin e ngjarjes;
• zbërthen dhe analizon fundin e përrallës:..”e gjeti
kizmetin, si i lipsej”;
• gjen elmentet realiste dhe fantastike të përrallës;
• analozon gjuhën e tekstit.
Burimet: teksti mësimor
59
Lidhja me fushat e tjera ose me temat
ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: diskutim, punë në dyshe, punë individuale, punë e
drejtuar, punë e pavarur.
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve
Lexohet eseja nga disa nxënës (detyra e shtëpisë).
Punë në dyshe: ushtrimi 7- Ndani përrallën në dy pjesë. Vini për secilën nga një titull. Ndaluni në
çdo pjesë dhe gjykoni veprimet dhe mendimet e të varfrit.
-Ndërtimi i njohurive të reja: punë individuale, punë e drejtuar
Ushtrimi 8. Cila është koha e ngjarjes në përrallë dhe cili është vendi i ngjarjes? A mund të
përcaktohen me lehtësi ato?
Ushtrimi 9. Krahasoni qëndrimin dhe mendimin e ujkut, të peshkut, dhe të hanxhiut para se
i varfri të takojë perëndinë dhe pasi e ka takuar dhe po kthehet për të përmbushur porosinë. A
ndryshojnë ato?
Ushtrimi 10. A ju thotë gjë fakti që personazhet janë njerëz dhe kafshë? A fshihet gjë pas këtyre
të fundit?
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: punë e pavarur.
12. Nxënësit gjejnë në tekst elementet realiste dhe fantastike dhe thonë rolin e tyre në përrallë.
13. Nxënësit ndalen në formulën e hyrjes dhe të mbylljes në përrallë dhe diskutojnë se si janë
shprehur ato nga ana gramatikore.
14.Ç’tip fjalie është përdorur më dendur në përrallë? Cila është arsyeja?
Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i vazhdueshëm i nxënësve në të gjitha hapat e orës mësimore
Detyrë shtëpie: Ushtrimi 15. Bëni një tabelë ku të futni 20 fjalë që nuk janë shkruar si i shkruajmë
sot. Vëreni ndryshimet fonetike.