17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI PRILL – QERSHOR

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: NJohuri gjuhësore

Tema mësimore: Regjistrat e gjuhës

Situata e të nxënit: Punë me

tekstin

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• dallon regjistrat e gjuhës në tekstet e dhëna;

• përdor regjistrin e duhur në një situatë të dhënë;

• gjen elementet përbërëse të regjistrit të përdorur;

Fjalët kyç:

• regjistri i thjeshtë

• regjiatri i zakonshëm

• regjistri i ngritur

• komunikim i folur

•dallon të përbashjëtat dhe të veçantat midis regjistrit të • komunikim i shkruar

thjeshtë dhe atij të zakonshëm..

• veçori

Burimet: teksti mësimor, tekste të përgatitura nga mësuesja.

Lidhja me fushat e tjera ose me

temat ndërkurrikulare:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Diskutim; analizë rasti;tabela e koncepteve; punë me

tekstin; punë e pavarur; shkrim i lirë

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:

Mësimi fillon me leximin e detyrave të shtëpisë ku nxënësit kanë gjentur në gazetat ditore një

artikull me temë nga fusha e politikës; kanë nxjerrë fjalët dhe karakteristikat e fushës dhe i kanë

klasifikuar në fjalë vendëse dhe të huazuara.

Dëgjohen përgjigjet e nxënësve

Lexohen tekstet e përzgjedhura nga mësuesi/ja dhe nxënësit dëgjojnë me vëmendje për të gjetur

elemente të tekstit që kanë të bëjnë me gjuhën e përdorur, llojin e tekstit etj.

-Ndërtimi i njohurive të reja:

Në tekstet e përzgjedhura nga mësuesi/ja, nxënësit dallojnë llojin e tekstit, fjalët e zgjedhura

që përdor autori, sintaksën e fjalisë, figuracionin artistik etj. Në varësi të situatave të ndryshme të

komunikimit përdoren regjistra të ndryshëm gjuhësorë. Ata klasifikohen në regjistar të thjeshtë, të

zakonshëm, të ngritur.

Mësuesi/ja ndërton tabelën e koncepteve në të cilën jepen tiparet dalluese të çdo regjistri.

Është e domosdoshme të theksohet se këto regjistra përdoren sin ë gjuhën e folur, ashtu edhe

në atë të shkruar.

229

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!