17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Të lexuarit

Tema mësimore: Qyteti i fundit (ora e dytë)

Situata e të nxënit: Punë

me tekstin

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• veçon tiparet dalluese të në figurat e robërve;

Fjalët kyç:

• tipare dalluese

• viktimat e luftës

•analizon figurën e personazhit Ana-Maria Monti nisur nga fjalët e • rilindje

autorit dhe fjalët e vetë asaj;

•dallon figurën e kontrastit në vepër dhe tregon ku del ajo;

•flet për robërit nisur nga këndvështrimi i personazhit Ipaemri;

• robër lufte

• contrast

•Ipaemri

• analizojnë llojin e fjalisë me të cilën jepet pamja dramatike e • ligjërim

robërve.

Burimet: teksti mësimor, romani “Qyteti i fundit”

114

Lidhja me fushat e tjera ose

me temat ndërkurrikulare:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Diskutim; Punë e drejtuar; Tabela e koncepteve; Pune

e pavarur

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:

Lexohet detyra e shtëpisë dhe nxënësit vlerësojnë punët e njëri – tjetrit.

-Ndërtimi i njohurive të reja:

Nxënësit udhëzohen të punojnë me rubrikën “Analiza”

Ushtrimi 6. Nxënësit ndalen në analizën e figurave të robërve dhe veçojnë tiparet dalluese që kanë.

Ushtrimi 7 lidhet me figurën e Ana-Maria Montit. Si jepet ajo sipas fjalëve të autorit dhe sipas

fjalëve të saj?

Ana-Maria Monti

Sipas fjalëve të autorit

Sipas fjalëve të saj

Ushtrimi 8. A ekziston për Anën dhe për të gjithë robërit e tjerë mundësia e një rilindjeje, e rikthimit

të dinjitetit të nëpërkëmbur?

-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:

Ushtrimi 9. Si jepet turma e robërve nga shikimi i personazhit Ipaemri?

Ipaemri e shihte turmën si një grup njerëzish të katandisur si mos më keq, midis të cilave rrëmuja

dhe kaosi përmbanin sharje, thirrje, shtryje. Për personazhin Ipaemri s’ishte veçse një turmë

mjerane në pritje per t’u larguar, në pritje për shpresa të reja.

Ushtrimi 10. Pse autori nuk përdor folje por emra te prejardhur nga foljet Per të dhënë sjelljet dhe

qëndrimet e turmës?

Ushtrimi 11.Nxënësit dallojnë figurën e kontrastit në këtë fragment dhe argumentojnë pse është

përdorur.

Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve për aktivizimin gjatë orës së mësimit, për saktësinë dhe

argumentimin e përgjigjeve.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!