LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Drejtshkrimi i grupeve të zanoreve –ua, -ue, -ye
Situata e të nxënit: Rrugët e
shtëpisë sime
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• shqipton dhe shkruan saktë fjalët që kanë grupet e
zanoreve ye, ua, ue;
Fjalët kyç:
• grup zanor
• drejtshkrim
•drejtshqiptim
• përdor drejt këto zanore në fjalët e prejardhura;
• i përdor saktë këto fjalë në përshkrime të ndryshme
Burimet: teksti mësimor “Gjuha shqipe 9”, Drejtshkrimi i gjuhës së
sotme shqipe.
Lidhja me fushat e tjera ose
me temat ndërkurrikulare:
Letërsi
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, Punë e drejtuar, Punë e pavarur,
Shpjegim, Punë në dyshe, Shkrim i lirë
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve Stuhi mendimi
Lexohet fragmenti në fillim të mësimit “Rrugët e shtëpisë sime”
Udhëzohen nxënësit të shkëpusin nga teksti fjalët që kanë grupet e zanoreve: ye, ue, ua.
-Ndërtimi i njohurive të reja: Punë e drejtuar, Shpjegim,
Udhëzohen nxënësit të lexojnë informacionin në teksin e mësimit në faqen136.
Shkruhen në tabelë disa nga fjalët e shkëputura nga teksti në fillim të mësimit.
Nxënsit do të formulojnë rregullin përkatës të drejtshkrimit dhe drejshqiptimit të grupeve të
zanoreve: ye, ue, ua.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: Punë e pavarur, punë në dyshe.
Nxënësit do të punojnë me ushtrime që vijojnë.
Në ushtrimin 1 nxënësit do të diskutojnë rreth përdorimit të grupeve të zanoreve.
Ushtrimi 2 do të zhvillohet në dyshe: Nxënësit do të formojnë fjalë të reja prej fjalëve të dhëna
dhe do të dallojnë klasën e fjalëve të formuara.
Nxënësit vazhdojnë të punojnë me ushtrimet 3,4,6 sipas kërkesës
Vlerësimi: Bëhet nisur nga pjesëmarrja e nxënësve gjatë orës, saktësia në dhënien e përgjigjeve
dhe zbatimi i rregullave të mirësjelljes në klasë. Komunikohen dhe motivohen vlerësimet.
Detyrë shtëpie: Ushtrimi 5. Hartoni një tekst ku të përdorni fjalë që në trup të tyre të kenë grupet
e zanoreve –ye, -ue, -ua.
38