17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI JANAR – MARS

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Njohuri gjuhësore

Tema mësimore: Ushtrime

Situata e të nxënit: Punë me

tekstin

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• dallon gjymtyrët kryesore dhe gjymtyrët e dyta na një fjali;

• dallon kallëzuesit emërorë dhe kallëzuesit foljorë të përbërë;

• përcaktojnë llojin e gjymtyrëve të dyta në një fjali;

• dallojnë përcaktorët dhe përcaktorët kallëzuesor në fjali.

Fjalët kyç:

• gjymtyrë kryesore

• gjymtyrë të dyta

• kallëzues emëror

• kallëzues foljor i thjeshtë

dhe i përbërë

• përcaktor

Burimet: teksti mësimor, yekste aternative

• përcaktor kallëzuesor

Lidhja me fushat e tjera ose

me temat ndërkurrikulare:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: stuhi mendimi; punë e drejtuar; punë individuale

Organizimi i orës së mësimit

Hapi I: stuhi mendimi; kllaster; punë e drejtuar; punë individuale

Lexohet detyra e shtëpisë dhe diskutohet rreth saj.

Nxënësit punojnë me ushtrimin 1 ku do të gjejnë gjymtyrët kryesore dhe gjymtyrët e dyta të

fjalisë,do të përcaktojnë llojin e tyre dhe do të thonë me se janë shprehur.

Hapi II: Punë e drejtuar

Në ushtrime 2, 3 dhe 4 nxënësit do të dallojnë kallëzuesit emërorë kallëzuesit foljorë të

përbërë; do të tregojnë me se janë shprehur kallëzuesit foljorë të përbërë; do të tregojnë me se

është shprehur pjesa emërore e kallëzuesit emëror.

Hapi III: Punë individuale

Ushtrimi 5. Nxënësit dallojnë gjymtyrët e dyta dhe përcaktojnë llojin e tyre. Do të

përqëndrohen më tepër te kundrinorët e drejtë dhe të zhdrejtë.

Më pas, në varësi të kohës së mbetur, mësuesi/ja mund të japë tekste alternative në funksion

të qëllimit të orës së mësimit.

Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve për aktivizimin gjatë orës së mësimit, për saktësinë dhe

argumentimin e përgjigjeve.

Detyrë shtëpie: Ushtrimi 6, faqe 221.

163

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!