LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Të lexuarit
Tema mësimore: Anadollaku në mësallë
Situata e të nxënit: Punë me
tekstin
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës
mësimore
Nxënësi:
• lexon për të dalluar satirën si lloj të poezisë lirike;
• zbërthen figurën e anadollakut;
• diskuton rreth qëndrimit të Konicës ndaj figurës së
Fjalët kyç:
• anadollak
• satirë
• karikaturë
• ritmi i poezisë
• anafora
anadollakut;
• gjen figurat letrare të përdorura në poezi.
Burimet: teksti mësimor, Vepra e F. Konicës, informacione për
F. Konicën.
Lidhja me fushat e tjera ose me
temat ndërkurrikulare: Histori
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Parashikimi me anë të titullit; skeda e autorit;lexim;
punë e drejtuar; punë e pavarur; diskutim.
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
Njihen nxënësit me temën e mësimit “Anadollaku në mësallë”.
Duke u nisur nga titulli si mendoni për çfarë flitet në poezinë e Konicës?
Nxënësit janë prorsitur një orë më parë për të sjellë në klasë informacione për Faik Konicën.
Mbështetur në këto informacione nxënësit ndërtojnë skedën e autorit.
Faik Konica: mars 1875 (Konicë) - dhjetor 1942 (Uashington)
Shkollimi: Kreu studimet e larta në Harvard (për letërsi)
Angazhimet: Ambasador i Shqipërisë në SHBA
Veprat: Doktor Gjilpëra zbulon rrënjët e dramës së Mamurrasit; Katër përralla nga Zullulandi;
Shqipëria si m’u duk... Ç’është liria; Përalla e tregtarit dhe e xhindit;
Dorëshkrime: Shqipëria - kopshti shkëmbor i Evropës juglindore
Ishte eseist, publicist, përkthyes, poliglot, figurë politike, gjithashtu një nga krijuesit e prozës
moderne shqiptare.
-Ndërtimi i njohurive të reja:
Lexohet poezia nga dy-tre nxënës dhe shpjegohen fjalët e panjohura për nxënësit.
Mësuesi/ja rikujton bashkë me nxënësit se ç’është satira. A e kemi parë të pranishme në krijime
të tjera satirën?
Përse autori e ndërton poezinë e tij mbi bazën e satirës? Çfarë kërkon të godasë ai? (përgjigjet
nxënësi i gjen në materialet informuese në tekst dhe në informacionet për F. Konicën.
Kalohet në rubrikën “Kuptimi” për të bërë zbërthimin e përmbajtjes së poezisë.
Ushtrimi 1 dhe 2. Ç’kuptojmë me fjalën “anadollak”? Në cilin kuptim e përdor Konica fjalën
“anadollak”? Cili është “anadollaku” që Konica ka vënë nën sarkazmën e tij të hidhur? Pse e tall dhe
e përbuz atë?
ANADOLLAK m.
1. hist. Banor turk i Azisë së Vogël në periudhën e feudalizmit ushtarak osman; ushtar ose
146