LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Rasat dhe lakimi i emrave
Situata e të nxënit: Analizë
morfologjike e emrave
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• Përcakton saktë kategorinë gramatikore të rasës së emrave;
•Lakon emrat e gjinisë mashkullore, femërore dhe asnjanëse, në
trajtën e shquar dhe të pashquar, numri njëjës dhe shumës.
• Dallon llojin e lakimit të emrave, nëpërmjet mbaresës;
Fjalët kyç:
• Kategoria gramatikore e
rasës,
• lakimi,
• mbaresa,
• analizë morfologjike
•Analizon emrat sipas kategorive gramatikore.
Burimet: Teksti i nxënësit; Gramatika 1, 2; tabela e lakimit te
emrave, përvoja të nxënësve
Lidhja me fushat e tjera ose
me temat ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, INSERT, Punë e drejtuar, Analizë
rastesh, Punë e pavarur
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Stuhi mendimi
Mësuesi/ja u kërkon nxënësve të lexojnë fragmentin edhënë në fillim të mësimit “Onufri” dhe
të nënvizojnë emrat.
Shtrohen pyetjet:
Ç’quajmë rasa? Cilat janë rasat e emrit? ( emërore, gjinore, dhanore, kallëzore, rrjedhore)
Si dallojnë nga njëra-tjetra rasat gjinore, dhanore dhe rrjedhor?
• rasa gjinore paraprihet nga nyjat e përparme –i, -e, -të, -së
• rasa rrjedhore paraprihet zakonisht nga një parafjalë)
Ç’quajmë lakim?
-Ndërtimi i njohurive të reja: INSERT, Punë e drejtuar
Nxënësit udhëzohen të lexojnë informacionin në faqen 158-159 dhe të plotësojnë tabelën
INSERT.
√ + - ?
shënohet informacioni,
që nxënësit e kanë të ri;
shënohet informacioni
që nxënësit e dinë, ose
mendojnë se e dinë
shënohet informacioni që
është ndryshe nga ajo që
nxënësit dinë;
shënohet informacioni
që është i paqartë për
nxënësit.
U kërkohet nxënësve të rikujtojnë edhe një herë rrugën që përdorin për të gjetur lakimin e emrit.
Çohet me mend emri në rasën emërore, trajta e shquar, numri njëjës dhe në bazë të mbaresës
përcaktojmë lakimin
72