17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Njohuri gjuhësore

Situata e të nxënit: Fragment i

Tema mësimore: Shenjat e pikësimit në ligjëratën e drejtë dhe tekstit: Rusha.

të zhdrejtë.

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• dallon pjesën përmendëse dhe pjesën lajmëruese në një

ligjëratë të drejtë;

• kthen ligjëratën e drejtë në ligjëratë të zhdrejtë;

• diskuton ndryshimet që ndodhin kur ligjërata e drejtë kthehet

në ligjëratë të zhdrejtë;

• dallon shenjat e pikësimit që përdoren brenda dhe në fund të

fjalisë.

Fjalët kyç:

• ligjëratë e drejtë dhe e zhdrejtë;

• pjesa lajmëruese;

• pjesa përmendëse;

• shenja të pikësimit;

• pika;

• presja;

• thonjëzat;

• dypikëshi,etj

Burimet: Teksti mësimor Gjuha shqipe 9, Drejshkrimi i Gjuhës Lidhja me fushat e tjera ose me

Shqipe

temat ndërkurrikulare: Letërsi

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, INSERT, punë e drejtuar, punë e

pavarur, shkrim i lirë.

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:(Stuhi mendimi, punë e drejtuar)

- Cilat janë pjesët përbërëse të ligjëratës së drejtë?

- Si mund të renditen ato në një tekst?

Punë e drejtuar: Udhëzohen nxënësit të lexojnë fragmentin në fillim të mësimit dhe të dallojnë

pjesët përbërëse të ligjëratës së drejtë.

-Ndërtimi i njohurive të reja:

Udhëzohen nxënësit të lexojnë materialin në tekst dhe të plotësojnë në fletoren e klasës tabelën

INSERT

+ - ?

Njohuri që nxënësi i di Njohuri të reja që i kupton Njohuri që i di ndryshe Njohuri që nuk i kupton

Pas diskutimit nxënësit rikujtojnë edhe një herë ndryshimet që ndodhin gjatë kthimit të ligjëratës

së drejtë në të zhdrejtë,si dhe drejtshkrimin e shenjave të pikësimit në ligjëratën e drejtë dhe të

zhdrejtë.

-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: (punë e pavarur, ushtrime)

Punë e drejtuar: Ushtrimi 2

Punë e pavarur: Ushtrimi 1,sipas kërkesës.

Ushtrimi 3- sipas kërkesës

Ushtrimi 4: Tregohet kujdes në vendosjen e shenjave të pikësimit në ligjëratën e drejtë në varësi

të vendit që zë pjesa lajmëruese në fjali.

Vlerësimi: Vlerësohen nxënësit për dallimin e ndryshimeve që ndodhin në kthimin e ligjëratës

së drejtë në të zhdrejtë, për përdorimin e saktë të shenjave të pikësimit ne ligjëratën e drejtë,

Detyrë shtëpie: Ushtrimi 5(shkrim I lirë)

37

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!