LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Mbiemri dhe kategoritë e tij gramatikore
(ora e dytë)
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• përcakton kategoritë gramatikore të mbiemrit;
• Kthen ne numrin shumes grupet emerore, emer (M/F) +
mbiemer,
duke percaktuar menyrat e formimit te shumesit te
mbiemrave;
• lakon mbiemrin e nyjshëm e të panyjshëm, pjesë të grupit
emëror,
duke pasur parasysh përshtatshmërinë e tij në rasë me emrin.
Burimet: Teksti i nxënësit; Gramatika 1, tabela e lakimit të
mbiemrave të nyjshëm dhe të panyjshëm, skeda me grupe
emërore: emër + mbiemër
Situata e të nxënit: Analizë
morfologjike për mbiemrin
Fjalët kyç:
• Mbiemër i nyjshëm,
• mbiemër i panyjshëm,
• gjini,
• numër,
• rasë.
•mbiemra cilësorë
•mbiemra marrëdhëniorë
Lidhja me fushat e tjera ose me
temat ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Diskutim,Lexim i drejtuar, Punë e pavarur, Kllaster
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Diskutim,
Lexohet detyra e shtëpisë dhe diskutohet rreth ndryshimeve që mund të kenë ndodhur gjatë
kthimit të poezisë në prozë.
-Ndërtimi i njohurive të reja: Lexim i drejtuar
Nxënësit udhëzohen të lexojnë iinformacionin e ri ku njihen me mënyrën e formimit të gjinisë
femërore te mbiemrat e nyjshëm dhe të panyjshëm, si edhe për formimin e numrit shumës të
mbiemrave të nyjshëm dhe të panyjshëm të gjinisë mashkullore dhe femërore.
Theksohet gjithashtu se ndryshe nga mbiemrat e nyjshëm që marrin mbaresë, mbiemrat e
panyjshëm nuk pësojnë ndryshime kur lakohen.
Shkruhen në tabelë të gjitha rastet duke i ilustruar me shembuj.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: Punë e pavarur, Kllaster
76