17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi

Lënda: Gjuhë

shqipe

Shkalla: IV Klasa:

lX

Kompetenca: Të lexuarit

Tema mësimore: Ay mal (ora e dytë)

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• përcakton llojin e tekstit;

• dallon teknikat mbi të cilat është ndërtuar fragmenti;

• gjen figurat letrare në tekst;

• analizon gjuhën e tekstit.

Burimet: teksti mësimor “GJuha shqipe 9”

Situata e të nxënit: Punë më

tekstin

Fjalët kyç:

• male

• perëndim

• Shqipëria jonë

• dielli i mëngjesit

• mëmëdheu

Lidhja me fushat e tjera ose

me temat ndërkurrikulare:

Gjeografi, Histori

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Diskutim; punë e pavarur; punë dyshe; punë

individuale,organizuesi grafik

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve

Mësuesi/jam und ta fillojë mësimin me ushtrimin 1 të rubrikës “Diskutimi”

Ç’është për ju atdheu, krahasuar me atë që thotë e mendon Lumo Skëndo në tregim?

Nxënësit diskutojnë për pasuritë e mëdha natyrore të vendit tonë dhe detyrat që dalin për t’I

ruajtur e pasuruar ato.

Dëgjohen mendimet e nxënësve pa ndikuar në arsyetimin e tyre.

-Ndërtimi i njohurive të reja: Punë e pavarur

Në këtë fazë të orës së mësimit nxënësit do të punojnë me ushtrimet e rubrikës “Analiza e tekstit”

-Në ushtrimin 6 duke u ndalur te dialogu, nxënësit dallojnë teknikat mbi të cilat autori e ka

ndërtuar shkrimin e tij dhe argumentojnë përse autori nuk i identifikon me emra të veçantë dy

personazhet.

-Ushtrimi 7-Nxënësit dallojnë tiparet me të cilat shfaqet natyra shqiptare në penën e Lumo

Skëndos dhe tregojnë nëse ajo është reale apo e idealizuar.

-Ushtrimi 8- Nxënësit gjejnë në tekst fjalitë nëpërmjet të cilave përcillet jehona e ngjarjeve

politike të vitit 1913.

-Ushtrim 9- Përmendja e fjalëve Zot dhe Perëndi vjen si shprehje e bindjeve fetare të autorit më

35

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!