17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI JANAR – MARS

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Të lexuarit Tema mësimore: Horaci ( 2 orë ) Situata e të nxënit: Punë me tekstin

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• njeh autorin dhe veprën e tij;

• dallon konfliktin qëndror të ngjarjes;

• diskuton rreth veprimeve të personazheve

• analizon personazhet;

• gjykon qëndrimet e personazheve;

• dallon strukturën e tragjedisë;

• gjen figurat letrare të përdorura në vargje.

Burimet: teksti mësimor, tragjedia “Horaci”

Fjalët kyç:

• Horaci

• Kuriaci

• e drejta e shenjtë

• burrëri

• detyrë

• viryte njerëzore

• vargu aleksandrin

• funksion stilistik

Lidhja me fushat e tjera ose me

temat ndërkurrikulare: Histori

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Bisedë, Lexim ne role, Diskutim, Punë e drejtuar, Punë e pavarur,

Ditari tripjesësh.

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:

Mësuesi/ja i ka udhëzuar nxënësit të sjellin informacione për autorin Pjer Kornej dhe veprën e tij.

-Ndërtimi i njohurive të reja:

Njihen nxënësit me përmbajtjen e tragjedisë “Horacio”.

Lexohet pjesa me role dhe më pas nxënësit rrëfejnë më fjalët e tyre përmbajtjen e fragmentit.

Nxënësit u përgjigjen pyetjeve për të zbërthyer kuptimin e përmbajtjes.

1.Dy heronjtë kryesorë të tragjedisë janë Horacio dhe Kuriaci. Ku ngjasojnë ata me njëri-tjetrin?

2.Ç’kuptim kanë fjalët “na vret nderi”? Si e koncepton Kuriaci detyrën dhe pse tregohet entuziast për të?

3.Si del figura e Horacit? Pse nuk e ndeshim ngurimin te ai? A mund të jetë burrëror Horaci pa qenë në të

njëjtën kohë edhe mizor? Në cilat vargje del kjo?

4.Nxënësit komentojnë thënien e Horacit: “ E drejtë e shenjtë çdo lidhje këput sot mes për mes..”

-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:

Kalohet në rubrikën “Analiza” dhe “Interpretimi”

5. Duke u mbështetur në vargun “… E shoh se nderi yt kërkon gjithë gjakun tim”, nxënësit shpjegojnë pse dy

heronjtë ndodhen në një situatë tragjike.

-Në ushtrimet 6, 7, 8 nxënësit bëjnë analizën e personazhit duke u mbështetur në fjalët që thonë e veprimet

që bëjnë dhe gjykojnë qëndrimet e tyre.

Në rubrikën “Interpretimi” nxënësit shqyrtojnë strukturën e tragjedisë, u shpjegohet ç’është vargu aleksandrin.

(Vargu katërmbëdhjetërrokësh ndryshe quhet aleksandrin , sepse këtë varg më parë e kanë përdorur poetët e

qytetit të Egjiptit, Aleksandria. Me këtë varg është shkruar poema franceze “Romani i Aleksandrit” në shekullin

XII, prej nga vjen edhe emri i tij, që është përdorur shumë në letërsinë franceze.); dallojnë antniminë dhe

figurat e tjera letrare.

Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve për aktivizimin gjatë orës së mësimit, për saktësinë dhe argumentimin

e përgjigjeve.

Detyrë shtëpie: Detyrë: Bëni një ese argumentuese me njërën nga temat e dhëna: Kush nuk do atdheun,

nuk di të dojë familjen e tij Kush nuk di të dojë familjen e tij, nuk do as atdheun.

173

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!