LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI JANAR – MARS
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Të lexuarit
Tema mësimore: Projekt: “Libri dhe inetrneti”
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
• 1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
• 2. Kompetenca e të menduarit
• 3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
5. Kompetenca digitale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• diskuton për rëndësinë e librit dhe të internetit;
• analizon avantazhet dhe disavantazhet;
• merr pjesë active në punën në grup dhe ndarjen e detyrave në
të;
• përzgjedh materialet e dukura për realizimin e projektit;
• bën sistemimin e materialeve të përgatitura
Burimet: Ëikipedia, Google images, clip art, emisione televizive
mbi raportin libër-internet etj.
Situata e të nxënit: Epoka e
Gutenbergut
Fjalët kyç:
• projekt
•libër
•inetrnet
•avantazhe
•disavantazhe
•punë në gurpe
Lidhja me fushat e tjera ose
me temat ndërkurrikulare:
Identiteti kombëtar dhe
njohja e kulturave
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Pyetje-përgjigje, organizuesi grafik, punë në grupe,
bisedë e kombinuar me diskutim dhe argumentim, punë e pavarur, punë e drejtuar, puno/
shkëmbe
ORA I:
Organizimi i orës së mësimit
-Hapi I:
Nxënësit janë njohur paraprakisht me temën e projektit.
Njihen nxënësit me qëllimin e projektit: Të mësojnë më shumë mbi librin, internetin dhe mbi
përdorimin e tyre në aktualitet dhe të ndërgjegjësohen për rëndësinë e librit duke i dhënë vendin
që i takon.
-Hapi II:
Nxënësit do të diskutojnë rreth marrëdhënieve me librin dhe internetit, si pjesë e celularit. Do të
diskutohet për të mirat, problemet, si dhe sa na ndihmojnë ata në veprimtarinë tonë të përditshme,
këshilla për përdorimin e tyre etj.
Gjithashtu diskutohet rrreth librit që eshtë quajtur ushqimi shpirtëror.Ne lexojmë dhe ndihemi të
përfshirë në situatat e ndryshme sa intelektuale dhe familjare.
-Hapi III:
Bëhet ndarja e klasës në grupe pune dhe caktohen liderët për çdo grup.
Pas ndarjes nxënësit grumbullohen në grupet përkatëse dhe caktojnë punët që do të kryejë
129