17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI JANAR – MARS

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa:

lX

Kompetenca: Njohuri gjuhësore

Tema mësimore: Fjalitë njëkryegjymtyrëshe foljore dhe emërore

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• përcakton llojin e fjalive sipas gjymtyrëve kryesore dhe i përdor

drejt ato;

• dallon fjalitë një kryegjymtyrëshe emërore dhe i përdor drejt ato;

• ndërton fjali emërore përshkruese, treguese dhe emërtuese;

• formon fjali njëkryegjymtyrëshe foljore me vetë të përcaktuar, të

papërcaktuar, të përgjithësuar dhe fjali pavetore.

Burimet: teksti mësimor, Gramatika 2, tekste alternative

Situata e të nxënit: Qortimet

e vjeshtës.

Fjalët kyç:

• fjali njëkryegjymtyrëshe

• foljore

• vetore

• pavetore

• emërore

Lidhja me fushat e tjera ose

me temat ndërkurrikulare:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Punë në dyshe; Pema e mendimit; Diskutim; Punë

individuale; Punë në dyshe

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Stuhi mendimi; Pema e mendimit

Udhëzohen nxënësit të lexojnë tekstin “Qortimet e vjeshtës” dhe të dallojnë fjalitë njëkryegjymtyrëshe

Nxënësit punojnë në dyshe. Nënvizojnë kallëzuesin. Përcaktojnë vetën e kallëzuesit.

Ndërtimi i njohurive të reja:

Nxënësve u kërkohet të lexojnë informacionin në faqen 207 – 208 , t’u përgjigjen pyetjeve dhe

plotësojnë pemën e mendimit.

Ç’është fjalia?

Ç’lloj fjalish kemi duke u nisur nga gjymtyrët kryesore?

Si ndahen fjalitë njëkryegjymtyrëshe foljore?

Po fjalitë vetore si i klasifikoni?

157

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!