LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
FUSHA: Gjuhët dhe
LËNDA: Gjuhë shqipe SHKALLA: 4 KLASA: IX
komunikimi
TEMA MËSIMORE: Eseja e krahasim – kontrastit (ora
e dytë)
SITUATA E TË NXËNIT: Krahasoj dhe
përcaktoj ngjashmëri dhe ndryshime
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës
sipas temës mësimore:
Përcakton qartë ngjashmëritë dhe ndryshimet mes
modeleve.
Rendit dhe kombinon ngjashmëritë dhe ndryshimet.
Ndërton variantin përfundimtar të esesë së krahasim
kontrastit.
Diskuton rreth rëndësisë së trajtimit të eseve të
ndryshme në lëndë të ndryshme mësimore.
BURIMET: Tekst mësimor, fletore e punës me shkrim,
pamje, foto
FJALËT KYÇ:
Ese
Krahasim
Kontrast
Vlerë
Rëndësi
Tipare
Lidhja me fushat e tjera ose me temat
ndërkurrikulare: pikturë, fotografi, folklor
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, shkrim i lirë, diskutim
ORGANIZIMI I ORËS SË MËSIMIT
Lidhja e mësimit me njohuritë e mëparshme: Stuhi mendimi
Çfarë duhet të kemi parasysh kur ndërtojmë një ese të krahasim – kontrastit?
Si mendoni se duhen renditur mendimet gjatë hartimit të një eseje të krahasim – kontrastit?
Cili mendoni se është qëllimi përfundimtar i një eseje të krahasim – kontrastit?
Ndërtimi i njohurive të reja: Shkrim i lirë
- Nxënësit punojnë në mënyrë të pavarur rreth 45 minuta për të ndërtuar variantin përfundimtar
të punës me shkrim, pasi të kenë renditur mirë mendimet krahasuese mes dy subjekteve që janë
prezantuar për krahasim.
Prezantim i rezultateve të arritura: Diskutim
Përmes një bisede të lirë nxënësit diskutojnë rreth subjekteve mbi të cilat mund të ndërtohet një
ese dhe interesit që paraqet kjo lloj eseje në lëndë të ndryshme mësimore që realizohen në shkollë.
Vlerësim: Vlerësohen të dhënat krahasuese mes objekteve dhe mënyra e renditjes së tyre.
152