LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
Fusha: Gjuha dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: IX
Tema: Sekretet e një monumenti të natyrës
Situata e të nxënit: Natyra e vendit tim…
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas Fjalët kyç: sekretet, kanion, mrekulli,
temës mësimore:
bukuri befasuese, ndjesi, guva,
Nxënësi:
karstik, Vrima e nuses, ekosistem,
1. Tregon qëllimin e reportazhit.
ujëra, Osum, monument natyre,
2. Bën lidhjen e titullit me atë çka lexon.
vlera.
3. Veçon detajet përshkruese.
4. Dallon elementet shkencore, gjeologjike dhe
gjeomorfologjike.
5. Dallon veçoritë e reportazhit.
6. Përshkruan ndjenjat dhe emocionet.
7. Diskuton rreth ekosistemeve.
8. Analizon veçoritë gjuhësore të reportazhit.
9. Argumenton arsyet që do t’i shtyjnë vizitorët të vizitojnë
kanionet e Osumit.
10. Diskuton rreth vlerave njohëse të kanioneve.
11. Shkruan një reportazh.
Burimet: Teksti i nxënësit Lidhja me fushat e tjera ose temat ndërkurrikulare: Gjeografi
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, lexim i drejtuar, punë e drejtuar,
punë e pavarur, diskutim me grupe.
Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësit: Bashkëbisedim, diskutim.
Drejtohet pyetja: Ç’vende turistike a vende të tjera ju kanë lënë mbresa të pashlyeshme? Veçoni
disa nga elementet që ju kanë ngelur në mendje. I përshkruani ato.
Dëgjohen mendimet e nxënësve dhe falënderohen nxënësit për diskutimin dhe përfshirjen në
bashkëbisedim.
Ndërtimi i njohurive të reja: lexim i detajuar, bisedë e organizuar, analizë.
Drejtohet pyetja: Ç’është reportazhi? Pasi dëgjohen përgjigjet e mundshme shkruhet në tabelë.
Reportazhi është një lloj shkrimi joletrar me karakter publicistik, ku autori pasqyron ngjarje nga jeta
e përditshme, veprimtari të njerëzve dhe problematikave të ndryshme të jetës shoqërore, në të cilat
ai është i pranishëm. Në reportazh gërshetohen faktet reale me përshtypjet subjektive të autorit.
Reportazhi, sipas qëllimit për të cilin shkruhet, mund të jetë: promocional, social etj.
Njoh nxënësit me temën dhe autorin e pjesës (Perikli Qirjazi). Lexohet pjesa bukur duke nxjerrë
në pah bukuritë mahnitëse të kanioneve të Osumit. U drejtohen pyetjet nxënësve për të kuptuar
tekstin: (Krahas tyre po japim disa përgjigje të mundshme që mund të japë nxënësi)
1. Cili është qëllimi i këtij reportazhi? Qëllimi i këtij reportazhi është të informojë lexuesit për
kanionet e Osumit dhe mrekullitë e shumta që ai mbart, të pazbuluara plotësisht.
2. Cilit lexues i drejtohet ky reportazh? U drejtohet vizitorëve të këtij vendi të mrekullueshëm.
3. Cila është përshtypja që krijoni ju, sapo lexoni titullin e fragmentit? Sapo lexoj titullin më vjen
206