LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Ndajfolja
Situata e të nxënit:
Gjimnastika e mëngjesit
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• dallon ndajfoljet ne një test të dhënë;
• njeh veçoritë e ndajfoljes;
• përcakton llojet e ndajfoljeve;
• dallon shkallët e ndajfoljeve.
Fjalët kyç:
• ndjafolje
• veçori
• mënyrë formimi
• lokucione ndajfoljore
• ndajfolje vendi, kohe,
mënyre, sasie, shkaku e
qëllimi
Burimet: teksti mësimor, Gramatika 1, tabela e ndajfoljeve, tekste
alternative.
109
•shkallët e ndajfoljes
Lidhja me fushat e
tjera ose me temat
ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Punë e drejtuar; INSERT; Punë individuale; Punë në
cift; Diskutim
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
Udhëzohen nxënësit të lexojnë pjesën “Gjimnastika e mëngjesit” dhe të dallojnë ndajfoljet e
përdorura aty.
Më pas nxënësit u përgjigjen pyetjeve rreth ndajfoljeve:
Ç’janë ndajfoljet? Ç’tregojnë ato?
-Ndërtimi i njohurive të reja:
Mësuesi/ja u kërkon nxënësve të lexojnë informacionin në faqen 186 – 187 dhe të punojnë me
tabelën INSERT, ku do të vendosin informacionin sipas kolonave përkatëse të tabelës.
√ + - ?
shënohet shënohet informacioni
informacioni, që që është ndryshe nga
nxënësit e kanë të ri; ajo që nxënësit dinë;
shënohet informacioni
që nxënësit e dinë, ose
mendojnë se e dinë
Nxënësit mësojnë se ndajfoljet
Sipas formimit i ndajmë në:
Ndajfolje të thjeshta: mirë, bukur, keq,afër, larg, atje etj.;
Ndajfolje të prejardhura: fluturimthi, dorazi, rregullisht, haptazi etj.;
Ndajfolje të përngjitura:ngandonjëherë, shpeshherë, kudo, sido etj.;
Lokucione (shprehje) ndajfoljore: lart e më lart, hundë e buzë, lara-lara etj.;
Sipas kuptimit dhe funksionit i ndajmë në:
shënohet informacioni
që është i paqartë për
nxënësit.