LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI JANAR – MARS
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Të lexuarit
Situata e të nxënit: Punë me tekstin
Tema mësimore: Antigona (ora e parë)
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca digitale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës Fjalët kyç:
mësimore
Nxënësi:
• hulumton rreth jetës dhe veprës së Sofokliut;
• rrëfen subjektin e tragjedisë me fjalë e tij;
• dallon konfliktin qëndror në tragjedi;
• Antigona
• Kreoni
• Kori
• ligje të pashkruara
• qëndrimi i Antigonës
• diskuton rreth veprimeve të personazheve;
• nxjerr idenë që përcjell fundi i tmerrshëm i Kreonit
Burimet: teksti mësimor, informacione për tragjedinë Lidhja me fushat e tjera ose me
“Antigona” dhe autorin e saj, Sofokliu.
temat ndërkurrikulare: Histori
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, Lexim ne role, Diskutim, Pune ne grupe
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
Rikujtohen njohuritë që kanë marrë nxënësit në lidhje me tekstin dramatik.
-C’dini për gjininë e dramës? Në sa lloje ndahet ajo? (tragjedi, komedi, dramë)
-Si zhvillohet tensioni, konflikti, në një tragjedi?
-C’përfaqëson heroi i një tragjedie?
-Cilat janë veçoritë e tragjedisë në Greqinë e lashtë?
-Cili është elementi i veçantë në tragjedinë greke dhe cili është roli i tij?
Mësuesi/ja u bën të njohur temën e re të mësimit, titullin e tragjedisë dhe autorin.
-Ndërtimi i njohurive të reja:
Njihen nxënësit me përmbajtjen e tragjedisë “Antigona”.
Lexohet pjesa me role dhe më pas nxënësit rrëfejnë më fjalët e tyre përmbajtjen e fragmentit.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:
Nxënësit u përgjigjen pyetjeve për zbërthimin e kuptimit të fragmentit.
Faji për të cilin po dënohet Antigona është se varrosi vëllanë e saj, Poliniqin, i cili ishte dënuar nga
mbreti Kreon, të mbetej i pavarrosur, për tradhtinë e tij ndaj atdheut.
1.Cilat janë ligjet e pashkruara dhe cilat janë ligjet e shkruara për të cilat flitet në fragment?
(Ligjet e shkruara janë ligjeve të shkruara shtetërore / Ligjet e pashkruara janë ligjet e pashkruara
morale e zakonore, të
rrënjosura thellë që së lashti në ndërgjegjen e njerëzve dhe të shoqërisë të trashëguara brez pas
brezi)
2.Si ju duket qëndrimi i Antigonës para mbretit? Antigona është e pabindur, e pasjellshme, nuk
njeh respekt për të parin e vendit?
3. A dalloni në sjelljen e Kreonit ndaj Antigonës arrogancë, përbuzje dhe mospërfillje? Cilat fjalë
të tij e japin më së miri natyrën dhe sjelljen e tij? Kreoni del një mbret autokrat, tiran, një sundimtar
169